Nasa’nın Mars gezgini ve ‘yedi dakikalık terör’

İçerik: Nasa’nın Mars gezgini ve ‘yedi dakikalık terör’

ABD uzay ajansı (Nasa), bir tonluk Perseverance gezgininin 18 Şubat’ta Mars’a nasıl ineceğini gösteren bir animasyon yayınladı.
Robot, geçmiş yaşamın kanıtlarını arayacağı Jezero adlı bir kratere gönderiliyor. Ancak bu bilimi üstlenmek için önce yumuşak bir şekilde dokunması gerekir.

Mars’a inmek için gereken manevralar dizisine genellikle “yedi dakikalık terör” olarak atıfta bulunulur – ve bunun iyi bir nedeni vardır.
Korkunç derecede kısa bir zaman diliminde çok şey doğru gitmek zorunda, yoksa gelen görev Kızıl Gezegende çok büyük ve çok pahalı yeni bir çukur kazacak.

Dahası, hepsi otonomdur. Nasa görevinin Mars’taki yaşamı tespit etmesi için son hareket
Çin’in Mars gezgini Dünya’dan uzakta roketler BAE, Mars’a tarihi ilk görevi başlattı.Dünya ile Mars arasındaki 209 milyon km’lik (130 milyon mil) bir günde, animasyonda gördüğünüz her an ve her hareket, yerleşik bilgisayarlar tarafından yönetilmek zorundadır.

Perseverance gezgininin atmosferin ilk kırıntılarıyla karşılaşacağı Mars’tan 100 km’den fazla yukarıda başlar.
Sanat eseri: “skycrane”, gezgini bir dizi naylon kordona indirir
Bu noktada araç, koruyucu kapsülü içinde 20.000 km / saat (12.000 mil / saat) hızla hareket ediyor.

400 saniyeden daha kısa bir sürede, iniş sistemi bu hızı yüzeyde 1m / s’nin altına düşürmek zorundadır. İşin çoğu bir ısı kalkanıyla yapılır.

Kapsül Mars havasının derinliklerine daldıkça, 1000C’nin üzerinde süper ısınır – ama aynı zamanda, sürüklenme, düşüşü çarpıcı bir şekilde yavaşlatır. şimdiden 1.200 km / saate düşürüldü.

Azim, 21,5 metre genişliğindeki paraşütü bir dakikadan biraz daha uzun bir süre boyunca sürecek ve bu giriş hızını daha da artıracak.
Bununla birlikte, en karmaşık aşamalar hala gelmek üzere.

Bir ton yüksek teknoloji: Yedi cihaz, 23 kamera, iki mikrofon ve bir matkap
2 km yükseklikte ve 100 m / s hızla hareket ederken – Perseverance gezgini ve onun “Skycrane” arka kabuktan ayrılır ve düşer.

Ardından sekiz roket, gezgini yüzeyin hemen üzerinde havada asılı bir konuma getirmek için beşikte ateşlenir. Milyar dolarlık tekerlekli aracı yere indirmek için naylon kordonlar kullanılıyor ama yine de tam olarak bu değil.

Perseverance temas algıladığında, kabloları derhal kesmelidir, aksi takdirde beşik güvenli bir mesafede atılmak için uçup giderken vincin arkasına sürüklenecektir.

Sekans, Nasa’nın son gezgini Curiosity’yi sekiz yıl önce Mars’ın yüzeyine koymak için kullanılanla hemen hemen aynı görünüyor. Bununla birlikte, gezinme araçları, Perseverance’ı daha kesin olarak tanımlanmış bir iniş bölgesine yerleştirmek için geliştirildi.

Mars’ta öğleden sonra, yerel saatle, Dünya’da 21:00 GMT’den hemen önce konma bekleniyor. İniş gününde, bir radyo sinyalinin Mars’tan Dünya’ya ulaşması için gereken sürenin yaklaşık 700 olacağını hatırlamakta fayda var. saniye.

Bu, Nasa’nın Perseverance’tan atmosferin tepesine geçtiği mesajını aldığında, görevin gezegenin yüzeyinde birkaç dakikadır ölü veya diri olacağı anlamına geliyor.

Robot, inişini kamera ve mikrofonlarla kaydedecek. Perseverance’ın hayatta kaldığı varsayılırsa, medya dosyaları indikten sonra Dünya’ya geri gönderilecektir.
Nereye gidiyor ve ne yapacak? Azim hakkında yanıtlanan anahtar sorular
Nasa’nın bir sonraki gezgini Mars’ta yaşamı keşfedebilir mi?
Perseverance neden Marslı göktaşlarını taşıyor?

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Nasa’nın Mars gezgini ve ‘yedi dakikalık terör’

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör