Tıbbi Kullanım Potansiyeline Sahip Yeni Kompozit Malzeme Bulundu

blank
Tıbbi Kullanım Potansiyeline Sahip Yeni Kompozit Malzeme Bulundu

İçerik: Tıbbi Kullanım Potansiyeline Sahip Yeni Kompozit Malzeme Bulundu

Tıbbi Kullanım Potansiyeline Sahip Yeni Kompozit Malzeme Bulundu:

Georgia Üniversitesi araştırmacıları, maske ve bandaj gibi tıbbi ürünler için ideal özelliklere sahip yeni bir malzeme geliştirdi. Ayrıca mevcut kullanımdaki malzemelerden daha çevre için daha iyidir.

Gajanan Bhat liderliğindeki ekip, dokunmamış kumaşları (lifleri dokuma veya örme olmadan birleştirerek üretilen kumaşlar) kullanarak, tıbbi ürünler için ideal olan, gerilebilir, nefes alabilen ve emici özelliklere sahip kompozit malzemeler üretebildi. Pamuğun dahil edilmesi aynı zamanda elde edilen materyali cilt üzerinde rahat (tıbbi uygulamalarda önemli bir faktör) ve kompostlamayı kolaylaştırır, dolayısıyla şu anda piyasada bulunan benzer ürünlere kıyasla daha sürdürülebilir hale getirir.

ABD Tarım Bakanlığı tarafından finanse edilen araştırmacılar, orijinal dokunmamış kumaşlarla birlikte nefes alabilirlik, su emiciliği ve gerilebilirlik gibi özellikler açısından farklı pamuklu ve dokuma olmayan kumaş kombinasyonlarını test etti. Testlerde iyi performans gösteren kompozit kumaşlar, iyi hava geçirgenliğine sahipti, daha emiciydi ve iyi bir esneme geri kazanımına sahipti, yani tekrar tekrar kullanıma dayanabiliyorlardı.

Acumen Research and Consulting tarafından hazırlanan bir rapora göre, dokunmamış kumaşlara olan talep son yıllarda arttı ve piyasa değerinin 2027’de 77 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dokunmamış kumaşlar, çocuk bezleri, kadın hijyen ürünleri ve hava ve su filtreleri gibi yaygın ev ürünlerindedir. Suya dayanıklı, elastik ve nefes alabilirler ve havayı filtreleme yetenekleri onları tıbbi kullanımlar için ideal hale getiriyor.

“Biyomedikal uygulamalara yönelik bu ürünlerden bazıları, yara bandı ve sargılar gibi, biraz esneme ve esneme geri kazanımı gerektiriyor. Ancak bunlar vücutla temas ettiğinden, pamuğa sahip olmak gerçekten yardımcı olacaktır” dedi. ilk yazar Partha Sikdar ve Ph.D. öğrenci Shafiqul İslam.

Pamuk, dokusuz kumaşlar kadar esnek olmasa da, daha fazla su emici ve yumuşaktır, bu da onu giymeyi daha rahat hale getirir. Pamuk aynı zamanda Gürcistan’da da önemli bir mahsuldür ve eyalet ekonomisinin önemli bir parçasıdır. USDA, pamuk için yeni uygulamalar arıyordu ve Bhat, “gerilebilir dokunmamış kumaşı pamukla birleştirmelerini ve pamuk açısından zengin ve gerilebilir bir şey yapmalarını” önerdi.

blank
Professor Gajanan Bhat runs an elastic non woven material through a permeability tester inside his lab at Riverbend Research Labs North.

Dokunmamış kumaşlarda uzman olan Bhat, elde edilen malzemenin dokunmamış kumaşların arzu edilen özelliklerini korurken aynı zamanda atıldığında daha rahat ve gübrelenebilir olabileceğini düşündü.

Kompozit malzemelerin performansını test etmek için Bhat, Sikdar ve Islam, pamuğu iki tür dokunmamış kumaşla, spunbond ve meltblown ile birleştirdi. Spunbond dokunmamış kumaşlar daha kalın lif içerir ve genellikle daha esnektir, eritilerek şişirilmiş dokunmamış kumaşlar daha iyi filtrasyon kabiliyeti sağlayan daha ince lifler içerir.

“Fikir şudur: Hangi kombinasyon bize iyi performans sağlar?” dedi Bhat. “Biraz esneme ile gerilebilir, ancak aynı zamanda nefes alabilir ve biraz emici olmasını istiyorsunuz.”

Ekip, farklı kalınlıklarda dokunmamış kumaşlar hazırladı ve bunları bir veya iki pamuklu kumaşla birleştirdi ve test için 13 çeşit elde etti.

Testler, kompozit kumaşların, orijinal dokusuz kumaşlara kıyasla su emiciliğini iyileştirirken, yine de iyi nefes alabilirliği koruduğunu gösterdi. Kompozitlerin su emmesi, pamuksuz kumaşa kıyasla üç ila 10 kat daha yüksekti. Kompozit malzemeler aynı zamanda dokusuz kumaşların esnemeden kurtulma kabiliyetini koruyarak, şekillerini kaybetmeden spontane hareketlere uyum sağlamalarına izin verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tıbbi Kullanım Potansiyeline Sahip Yeni Kompozit Malzeme Bulundu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör