DSÖ Dünyanın İlk Sıtma Aşısını Onayladı

blank
DSÖ Dünyanın İlk Sıtma Aşısını Onayladı

İçerik: DSÖ Dünyanın İlk Sıtma Aşısını Onayladı

DSÖ Dünyanın İlk Sıtma Aşısını Onayladı:

Bugün yapılan bir duyuruda, Dünya Sağlık Örgütü tarihteki ilk sıtma aşısının kullanılmasını tavsiye etti. RTS, S, Mosquirix olarak da bilinen hastalık izin bu güne kadar herhangi bir aşı geliştirilmemişti. Özellikle, WHO, Sahra altı Afrika’daki ve orta ila yüksek sıtma bulaşmasının olduğu diğer bölgelerdeki çocuklar için konuşlandırılması gerektiğini söylüyor. Duyuru, COVID-19 salgını etrafındaki devasa aşı ilerlemelerinin ayak izlerini de takip ediyor. Açık olmak gerekirse, RTS, S bir mRNA aşısı değil ve sıtma ve insanları çağlar boyunca etkilemiş olan diğer hastalıklar üzerinde daha da büyük bir etki yapma potansiyeline sahip.

DSÖ konuyla ilgili “Bu tarihi bir an. Çocuklar için uzun zamandır beklenen sıtma aşısı, bilim, çocuk sağlığı ve sıtma kontrolü için bir atılım” dedi. “Bu aşıyı sıtmayı önlemek için mevcut araçların üzerine kullanmak, her yıl on binlerce gencin hayatını kurtarabilir.”

RTS, S, Afrika’da küçük çocukları içeren denemelere dayalı olarak, sıtma vakalarına karşı yüzde 39’unu ve ciddi vakaların yüzde 29’unu önleme etkinlik oranına sahiptir. Bu sayılar düşük görünebilir, ancak böcek ilacı ile cibinlik gibi diğer sıtma önleyici araçlarla birleştirildiğinde DSÖ, aşının potansiyel olarak yılda on binlerce hayat kurtarabileceğini söylüyor. Örgüt, her yıl 260.000’den fazla Afrikalı çocuğun (toplamda yaklaşık 500.000 kişiden) sıtmadan öldüğünü tahmin ediyor.

En önemlisi, DSÖ ayrıca RTS, S’nin kolayca konuşlandırılabileceğini, kullanımının güvenli olduğunu ve kullanıma sunmanın uygun maliyetli olduğunu söylüyor. The Guardian’a göre, aşının arkasındaki şirket GlaxoSmithKline (GSK), üretim maliyetinin en fazla yüzde 5’i ile yılda 15 milyon doza kadar tedarik edeceğini söylüyor. DSÖ ve GSK, ortaklardan ve hükümetlerden ek finansman kaynakları aramakta.

RTS, S sadece başlangıç. Vücudumuza belirli hastalıklara nasıl tepki vereceğini öğretebilen mRNA tabanlı teknoloji sayesinde Oxford Üniversitesi’nin R21 aşısı, sıtmayı önleme konusunda yüzde 77’ye kadar etkili. Ve şimdiye kadar yapılan testlere dayanarak, güvenli olduğu kanıtlandı.

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr Matshidiso Moeti yaptığı açıklamada, “Sıtma, yüzyıllar boyunca Sahra altı Afrika’yı takip ederek büyük kişisel acılara neden oldu” dedi.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: DSÖ Dünyanın İlk Sıtma Aşısını Onayladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor

Hangi Tip Covid-19 Antikor Test Kitleri Daha İyi Çalışıyor Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının ABD Gıda …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör