Elektrikli Arabalar Gerçekten Daha mı Yeşil?

İçerik: Elektrikli Arabalar Gerçekten Daha mı Yeşil?

blank
Grafik kullanıcı arayüzü ile cadde parkında değişen elektrikli araç, Geleceğin EV otomobil konsepti

Elektrik her zaman temizleniyor

Geleneksel otomobiller her zaman kirli fosil yakıtlara ihtiyaç duyarken, elektrikli araçlar yenilenebilir enerji ile çalışabilir (ve giderek artan şekilde). İngiltere’de elektriğin karbon ayak izi hızla düşüyor ve Greenpeace 2030’a kadar yüzde 80 yenilenebilir şebeke için kampanya yapıyor. Bu eğilim her yıl devam ediyor, elektrikli otomobiller avantajlarını artırıyor. Elektrik şebekesi daha temiz hale geldikçe, üretimin karbon etkisi tüm yeni arabalara düşüyor. Ama aslında yola çıktıklarında, benzinli bir arabaya güç vermek her zamanki gibi kirletici oluyor.

Elektrik motorları geleneksel motorlardan çok daha verimlidir

100 yılı aşkın bir süredir yapılan iyileştirmelere rağmen, arabalarda kullanılan içten yanmalı motor, yakıtı harekete dönüştürmede o kadar iyi değil. En verimli benzinli motorlarda bile, yakıttaki enerjinin yalnızca yüzde 12-30’u onu tekerleklere veya diğer kullanışlı işlevlere aktarır. Gerisi gürültü ve ısı olarak israf ediliyor.

Elektrik motorları ise tam tersine yüzde 77 verimlidir – aynı miktarda enerjiden iki kat daha fazla mil alırlar. Bu verimlilik açığı o kadar büyük ki, elektriğin çoğunun kömürle çalışan elektrik santrallerinden geldiği Polonya’da bile, elektrikli arabalar fosil yakıtlı eşdeğerlerinden yaklaşık yüzde 25 daha az karbon yayıyor.

blank

Elektrikli arabalar nasıl daha iyi hale getirilir


Elektrikli arabalar şüphesiz benzinli arabalardan daha az zararlı olsa da, açıkçası bu oldukça düşük bir çıta. Günümüzün elektrikli otomobilleriyle ilgili sorunları anlamak ve sektörün daha iyisini yapmasını talep etmek önemlidir.

Hava kirliliği

Şehirlerde hava kirliliğine neden olan arabalarla ilgili pek çok tartışma var. Ancak çoğu insan bu kirliliğin bir kısmının sadece egzoz borusundan değil, arabaların lastiklerinden ve frenlerinden kaynaklandığını bilmiyor. Tüm bu ağırlık ve sürtünme, insanların ciğerlerine veya nehirlere akan minik plastik parçacıklarını ve diğer kötü şeyleri sıyırır. Dolayısıyla, kirlilik söz konusu olduğunda, elektriğe geçmek sorunun yalnızca bir kısmını çözer.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektrikli Arabalar Gerçekten Daha mı Yeşil?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak: Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, 3D baskının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör