Virgin Galactic, New Mexico’dan ilk uzay uçuşunu iptal etti

blank
Virgin Galactic, New Mexico'dan ilk uzay uçuşunu iptal etti

İçerik: Virgin Galactic, New Mexico’dan ilk uzay uçuşunu iptal etti

Bu sabah, Richard Branson’un uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, uzay uçağının ilk motorlu test uçuşunu şirketin New Mexico’daki evinden iptal etmek zorunda kaldı ve aracı uzaya ulaşamadan eve getirdi. Uçuş sırasında, uzay uçağının motoru çok erken kesildi ve aracın iki pilotunun erken yere inmesi gerekti.

Durdurulan motor ateşlemesi, NASASpaceflight çıkışı tarafından sağlanan bir Twitch canlı akışı tarafından canlı olarak yakalandı. Video, VSS Unity adlı uzay uçağının planlandığı gibi havada uçaktan indiğini gösterdi. Videoya göre araç daha sonra ana motorunu kısa bir süre ateşledi, ancak bir süre sonra kontak kesildi. Tipik bir uçuşta, uzay uçağının motoru tam bir dakika boyunca ateşli kalacak ve aracı uzayın kenarına doğru itecektir.

ATEŞLEME BİR ANDAN SONRA KESİLİYOR
Motor kesildikten sonra, VSS Unity bir planöre dönüştü ve New Mexico’daki fırlatma alanına geri döndü. Şirket, VSS Unity’nin iptalden sonra piste güvenli bir şekilde indiğini doğruladı ve uçuşun iki pilotu C.J. Sturckow ve Dave Mackay, onu “güvenli ve sağlam” hale getirdi. Bu uçuşta yolcu yoktu, ancak araç, NASA için bir dizi mikro yerçekimi yükü taşıyordu. Virgin Galactic, yakın gelecekte motor motorunun yerini alabileceğini öne sürdü.

Bugünün uçuşu, Virgin Galactic’in VSS Unity’yi uzaya ve geri gönderdiği üçüncü sefer olacaktı. 2018’in sonlarında ve 2019’un başlarında gerçekleştirilen önceki iki test uçuşu, şirketin Kaliforniya dışındaki Mojave Air ve Spaceport’taki test tesisinde gerçekleştirildi. Bu son testlerin ardından Virgin Galactic, faaliyetlerini şirketin New Mexico çölünde Spaceport America olarak bilinen ışıltılı bir tesis olan yeni, ana evine taşıdı. Virgin Galactic, tüm ticari turist uçuşlarını bu tesisten gerçekleştirmeyi planlıyor.

Virgin Galactic, daha önce uzay limanından VSS Unity ile birkaç süzülüş uçuşu gerçekleştirmiş olsa da, araç henüz tesisten uzaya ulaşmış değil. Bu uçuş, şirketin ilk yolcularını Spaceport America’dan VSS Unity’de uzaya göndermeye hazırlandığı için önemli bir adımdı. Virgin Galactic, uçuşlara kaydolan ilk 600 müşterisiyle, 2021’de ilk kez ticari yolcu uçurmaya başlamayı umuyor. Şirketin kurucusu Branson’ın önümüzdeki yıl ilk uçuşunu yaparak ticari operasyonlara başlaması bekleniyor.

BUGÜN İPTAL İLE, BAKIR GALAKTİĞİN NASIL DEVAM EDECEĞİ BELİRSİZ
Bugünün iptali ile Virgin Galactic’in nasıl ilerleyeceği belirsiz. Bu uçuş başarılı olsaydı, Virgin Galactic, Branson gökyüzüne çıkmadan önce bir tane daha güçlü test uçuşu yapmayı planladı. Şirkete göre, bir sonraki uçuşta iki test pilotunun yanı sıra “görev uzmanlarından oluşan eksiksiz bir kabin” yer alacaktı. Virgin Galactic, ilk test yolcusu Beth Moses’ı Şubat 2019’da şirketin ikinci uzay uçuşunda uçurdu. Ancak şirket, bu gezilerden birinde henüz dolu bir kabin uçmadı. Yine de Virgin Galactic’in önce bugünün testinin bir üstesinden gelmeyi seçmesi mümkündür.

Uzaya ulaşmak için, VSS Unity aslında havada havalanıyor. VMS Eve adlı dev bir taşıyıcı uçak, pilotları kokpitte bulunan uzay uçağını 50.000 fitlik bir başlangıç ​​yüksekliğine taşıyor. Oradan, VSS Unity düşer ve pilotlar aracın ana motorunu ateşleyerek uzaya tırmanmayı başlatır. Sonunda, motor kapanır ve gemideki yolcular Dünya’nın eğriliğini görürken birkaç dakikalık ağırlıksızlık yaşarlar. Pilotlar eve dönmek için VSS Unity’de kanatları kaydırıp Dünya’nın atmosferine yeniden girerek yere geri süzülüyor ve bir piste iniyor.

Virgin Galactic bu testi birkaç hafta önce gerçekleştirmeyi ummuştu, ancak New Mexico’da yeni COVID-19 kısıtlamaları getirildikten sonra ertelemek zorunda kaldı. Şirket, bugünkü uçuşun “sahada yalnızca gerekli personel ile katı COVID-19 protokolleri altında gerçekleştirildiğini” söyledi. Hiçbir misafir veya basın mensubunun uzay limanından uçuşa tanık olmasına izin verilmedi.

Ticari operasyonlar başladığında, Virgin Galactic’in uçuşları iki test pilotunu ve sonunda mürettebat kabininde altı yolcuya kadar yer alacak. Yolcular, uçmadan önce VSS Unity’ye binmeden önce Spaceport America’da üç güne kadar eğitim alacaklar. Şirketle uçmaya hazırlanan ilk 600 yolcunun her biri biletleri için 250.000 dolar ödedi, ancak Virgin Galactic bu fiyatların zamanla değişeceğini iddia ediyor. Şirket ayrıca önümüzdeki yıl bilet satışlarını yeniden açmayı planlıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Virgin Galactic, New Mexico’dan ilk uzay uçuşunu iptal etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör