Facebook’un ‘Yüksek Mahkemesi’ İlk Büyük Sınavıyla Karşı Karşıya

blank
Facebook'un 'Yüksek Mahkemesi' İlk Büyük Sınavıyla Karşı Karşıya

İçerik: Facebook’un ‘Yüksek Mahkemesi’ İlk Büyük Sınavıyla Karşı Karşıya

Facebook’un ‘Yüksek Mahkemesi’ İlk Büyük Sınavıyla Karşı Karşıya. Facebook’un Gözetim Kurulu yakında en önemli kararını verecek: Donald Trump’ın Facebook ve Instagram’daki “süresiz askıya alınmasının” kaldırılıp kaldırılmayacağı.

Karar, Facebook’un kendisini düzenleyebileceğini kanıtlamak için şimdiye kadarki en iddialı girişimi olan Gözetim Kurulu için şimdiye kadarki en büyük sınav olacak. Trump kararı, şimdiye kadar düzineden az karar veren örgütün kamuoyundaki algısını da şekillendirecek.

Ancak yaygın olarak “Facebook’un Yüksek Mahkemesi” olarak tanımlanan Gözetim Kurulu, Trump’tan daha fazlasını ele almak için kuruldu. Facebook tarafından finanse edilen kuruluş, sosyal ağın dünya çapındaki en karmaşık ve tartışmalı kararlarında gezinmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Şirket izin verirse, Facebook’un daha geniş politikalarını da etkileyebilir.

Facebook’un “Yüksek Mahkemesi”
Kurulun kendisi sadece bir yıldan daha kısa bir süredir çalışıyor, ancak organizasyon aslında 2018 yılına dayanıyor. İşte o zaman bir Harvard profesörü ve uzun süredir Facebook COO’su Sheryl Sandberg’in Facebook’un bir tür “Yüksek Mahkeme” oluşturmasını önerdiği bildirildi. tartışmalı içerik denetleme kararları. Bu fikir, şimdi Gözetim Kurulu olarak bildiğimiz şeyin temelini oluşturdu.

Facebook’a göre, Gözetim Kurulunun tamamen bağımsız olması amaçlanıyor. Ancak sosyal medya şirketi, altı yıl sürmesi amaçlanan 130 milyon dolarlık finansmanı sağladı ve yönetim kurulu üyelerinin seçimine yardımcı oldu. Süreç boyunca, Mark Zuckerberg “yönetim kurulunun oluşturulmasına büyük ölçüde dahil oldu”, The New Yorker, Gözetim Kurulunun kökenlerine ve ilk günlerine derinlemesine inişinde bildirdi.

Öte yandan, Gözetim Kurulu bağımsızlığını vurgulama yolundan çıktı. Kamu politikası yöneticisi Rachel Wolbers, yakın zamanda yönetim kurulunun bir gün diğer platformlar için içerik denetimi kararlarını tartabileceğini öne sürdü. SXSW’deki bir konuşmasında, “Diğer şirketlerin yardımımızı isteyebileceği kadar harika bir iş çıkaracağımızı umuyoruz,” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook’un ‘Yüksek Mahkemesi’ İlk Büyük Sınavıyla Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor

Apple’ın Gece Modu, Uyku Düzenine Etki Etmiyor. Apple’ın “daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör