Facebook, Yerel Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek

blank
Facebook, Yerel Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek

İçerik: Facebook, Yerel Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek

Facebook, Yerel Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek. Facebook Inc Perşembe günü yaptığı açıklamada, bağımsız yazarların bir izleyici kitlesini çekmesine ve sosyal medya ağı aracılığıyla para kazanmasına yardımcı olmak için yeni yayın platformunun bir parçası olarak yerel gazetecilere çok yıllık anlaşmalarda ödeme yapmak için 5 milyon dolar vereceğini söyledi.

Bu hareket, Facebook’un Substack gibi platformlar tarafından yönetilen e-posta bültenlerine verdiği cevabın bir parçası, çünkü şirket “genellikle belirli bir topluluğu kapsayan tek ses olan” muhabirlere odaklanıyor. Facebook’un duyurduğu yayın platformu. geçen ay, Facebook Sayfaları ile entegre edilecek ve gazetecilerin haber bültenlerini göndermeleri veya kendi web sitelerini oluşturmaları için ücretsiz bir kendi kendine yayınlama aracı içerecek.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bağımsız gazeteciler, Perşembe gününden itibaren programa başvurabilir ve mevcut bir haber kaynağı olmayan yerlerde “Siyahi, Yerli, Latin kökenli, Asyalı veya diğer renkli izleyicilere” haber vermeyi planlayan muhabirlere öncelik verilecektir.

Şirket, gazetecilerin aboneliklerden başlayarak Facebook’un araçlarını kullanarak hikayeler yayınlayarak ek para kazanabileceklerini ve her yazarın kendi fiyatını belirleyebileceğini de sözlerine ekledi.

New York Times ve Vox Media da dahil olmak üzere yüksek profilli gazeteciler Substack ve Patreon gibi platformlarda nakit avans ve un- aboneliklerden sınırlı kazanç potansiyeli. Substack, kendi abonelik destekli işlerini kurmak için 30 yerel muhabire ödeme yapmak için 1 milyon dolarlık bir program olan “Substack Local” ı bu ay duyurdu.

Facebook, başvuruları değerlendirmek için Uluslararası Gazeteciler Merkezi ve Ulusal Hispanik Gazeteciler Derneği ile ortaklık kuracağını ve gazetecilere bir haber işi kurmalarına yardımcı olmak için seçilen uzmanlara ve hizmetlere erişim sağlayacağını söyledi.

Sosyal ağın haber endüstrisiyle uzun süredir gergin bir ilişkisi var ve bu, Avustralya hükümetinin haber kaynaklarına içerik için fazla ödeme yaptığı bir hesaplaşmanın ardından Şubat ayında zirveye ulaştı. Çatışmanın ardından Facebook, önümüzdeki üç yıl içinde haber endüstrisine 1 milyar dolar yatırım sözü verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Yerel Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor: Isı bir katil – ve iklim değişikliği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör