İOS’da Facebook ve Instagram Bildirimleri İçin Yeni Güncelleme

blank
İOS'da Facebook ve Instagram Bildirimleri İçin Yeni Güncelleme

İçerik: İOS’da Facebook ve Instagram Bildirimleri İçin Yeni Güncelleme

İOS’da Facebook ve Instagram Bildirimleri İçin Yeni Güncelleme.Facebook, Apple’ın iOS 14 gizlilik güncellemelerine karşı kampanyasına devam ediyor ve iOS uygulamasına, kullanıcılara diğer uygulamalardan ve web sitelerinden topladığı bilgilerin “Facebook’u ücretsiz olarak tutmaya yardımcı olabileceğini” söyleyen bir bildirim ekliyor. Instagram’ın iOS uygulamasında da benzer bir mesaj görüldü (Facebook, Instagram’ın ana şirketidir).

Facebook sözcüsü geçen haftanın başlarında güncellemeyi ayrıntılandıran bir blog gönderisine yönlendirdi. Facebook’un reklamlar ve iş ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı Dan Levy’nin blog gönderisine göre, şirket bu bildirimleri “eğitici ekranlar” olarak adlandırdı ve “kişiselleştirilmiş reklamlar için verileri nasıl kullandığımız hakkında daha fazla ayrıntı” sağladıklarını söyledi.

“İOS’un bu sürümü, reklamlarınızı iyileştirmek için bu cihazlardan bazı verileri izlemek için izin istememizi gerektiriyor. Bu cihaz ayarını açmazsanız bu bilgilerin kullanımını nasıl sınırladığımızı öğrenin, “diye yazıyor ekranda. “Diğer uygulamalardan ve web sitelerinden aldığınız etkinliklerle ilgili bilgileri size daha kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek, Facebook’u ücretsiz tutmaya yardımcı olmak [ve] müşterilerine ulaşmak için reklamlara güvenen işletmeleri desteklemek için kullanıyoruz.”

İOS 14.5 de dahil olmak üzere iOS 14’ün en son sürümlerindeki yeni katılım gereksinimleri, geliştiricilerin, uygulamalar arasında paylaşılmasına ve toplanmasına izin vermek için geliştiricilerin cihaz sahiplerinden açık onay almasını gerektiriyor. Apple’ın yeni politikası kapsamında, uygulama geliştiricileri, kullanıcının uygulamanın onları izlemesine izin vermemeyi tercih etse bile, bir kullanıcının hedeflenen reklamlar için sağladığı diğer bilgileri kullanmaya devam edebilir, ancak bu bilgiler reklam izleme için başka bir şirketle paylaşılamaz.

Geliştiriciler katılım şartını aşmaya çalışırlarsa veya IDFA’yı bir e-posta adresi gibi başka bir tanımlayıcı bilgi ile değiştirmeye çalışırlarsa, bu uygulama katılım şartını ihlal etmiş sayılacaktır. Kurallar, Apple’ın kendi uygulamaları için de geçerlidir.

Facebook, gizlilik değişikliklerinin müşterilere ulaşmak için Facebook’un reklam ağına güvenebilecek küçük işletmelere zarar verebileceğini savunarak Apple’ın iOS 14 gizlilik güncellemelerinin sesli bir eleştirmeni olmuştur. Basına yapılan açıklamalarda ve gazete ilanlarında Facebook, Apple’ın uygulamalar için yeni iş modellerini teşvik ettiğini, bu nedenle reklama daha az, aboneliklere daha çok bel bağladığını ve bunun da Apple’a bir kesinti sağlayacağını söyledi.

Ancak “Facebook / Instagram’ı ücretsiz tutma” taktiği, Facebook’un şirketin “özgür ve her zaman olacağını” belirten uzun süredir devam eden sloganına ters düşüyor gibi görünüyor. Elbette Facebook, bu sloganı 2019’da ana sayfasından sessizce kaldırdı ve CEO Mark Zuckerberg, 2018’de Kongre önünde ifade verdiğinde Facebook’un ücretli bir sürümünü göz ardı etmedi. “Facebook’un her zaman ücretsiz bir sürümü olacak,” dedi.

Zuckerberg, Facebook’un Ocak ayı kazanç görüşmesi sırasında Apple’ı şirketin en büyük rakiplerinden biri olarak nitelendirerek Apple’ı aradı. Zuckerberg, “Apple, uygulamalarımızın ve diğer uygulamalarımızın çalışma şekline müdahale etmek için hakim platform konumlarını kullanmak için her türlü teşvike sahiptir ve bunu kendi uygulamalarını tercih etmek için düzenli olarak yaparlar” dedi. “Bu, yaklaşan iOS 14 değişiklikleri de dahil olmak üzere dünya çapında milyonlarca işletmenin büyümesini etkiliyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İOS’da Facebook ve Instagram Bildirimleri İçin Yeni Güncelleme

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu

Asus ROG Strix Gaming Dizüstü Bilgisayarları Duyuruldu: Asus ROG Strix oyun dizüstü bilgisayarları, AMD’nin Computex …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör