Facebook, Trump Yasağının Devam Edeceğini Söyledi

blank
Facebook, Trump Yasağının Devam Edeceğini Söyledi

İçerik: Facebook, Trump Yasağının Devam Edeceğini Söyledi

Facebook, Trump Yasağının Devam Edeceğini Söyledi:

Facebook’un ılımlılık politikasıyla ilgili meselelere karar veren sözde yüksek mahkemesi olan Gözetim Kurulu, eski ABD başkanı Donald Trump’a verilen askıya alma için nitelikli destek sunmaya karar verdi. Kurul yaptığı açıklamada, hesabına erişimi kısıtlamanın “haklı” olduğunu, ancak “belirsiz ve standartsız cezanın” olmadığını söyledi. Kısacası, Facebook kısa vadede düzgün davranırken, nedenini açıklayan bir politika olmadan bir kullanıcıyı kalıcı olarak yasaklamaya karar veremez.

Kurul bulgularında, Facebook’un keyfi yasaklar vermesine izin verilmediğinden “süresiz” askıya alınmanın uygun olmadığını söyledi. Facebook’un bu alanda tanımlanmış bir politikası ve prosedürü olmadığı ve şirketin politikalarında belirsiz askıya alma durumları belirtilmediği için, Yönetim Kurulu Facebook’u “bu konuyu gözden geçirmeye” ve “şirketin kurallarına uygun orantılı bir yanıtı haklı çıkarmaya” çağırdı. Facebook’un, kurallarının ciddi ihlalleriyle başa çıkmak için “gerekli ve orantılı cezalar oluşturma” sorumluluğu olduğunu da sözlerine ekledi.

6 Ocak 2021’de bir grup protestocu, 2020 Genel Seçimlerinin onaylanmasını durdurma niyetiyle Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası’na baskın düzenledi. Trump, o günün erken saatlerinde, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in sertifikasyonu durdurarak “doğru şeyi yapması” gerektiğini ima eden bir konuşma yapmıştı. Protestocuların “cehennem gibi savaşması” gerektiğini veya “artık bir ülkenin olmayacağını” ekledi. Kısa bir süre sonra, isyancılar bu süreçte beş kişinin ölmesiyle birlikte çevreyi aştığı için Capitol Binası’ndan yetkililer eşlik edecekti. Trump daha sonra şiddeti kınayan ancak sertifikanın geçersiz olduğunu belirten mesajlar yayınlayacaktı.

7 Ocak’ta Facebook ve Instagram’ın yanı sıra bir dizi diğer sosyal medya kuruluşu (o zamanki) cumhurbaşkanına kısıtlamalar getirdi. Gerekçe, Trump’ın ilanlarının daha fazla şiddet için teşvik olarak görülebilmesi ve bunun geçici olarak yasaklanmasına yol açmasıydı. Kısa bir süre sonra CEO Mark Zuckerberg, “Trump görevde kalan süresini, iktidarın seçilmiş halefine barışçıl ve yasal olarak geçişini baltalamak için kullanmayı planlıyor” diye yazdı. Facebook ve Instagram sayfalarına erişim yasağının “süresiz olarak süreceğini ve en azından barışçıl iktidar geçişi altında önümüzdeki iki hafta tamamlandığını” sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Trump Yasağının Devam Edeceğini Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör