iPhone 13 İşlemci Kıtlığı Sebebiyle Yüksek Maliyetli Olabilir

blank
iPhone 13 İşlemci Kıtlığı Sebebiyle Yüksek Maliyetli Olabilir

İçerik: iPhone 13 İşlemci Kıtlığı Sebebiyle Yüksek Maliyetli Olabilir

iPhone 13 İşlemci Kıtlığı Sebebiyle Yüksek Maliyetli Olabilir:

Yeni bir rapora göre iPhone 13 serisi fiyatları beklenenden daha yüksek olabilir. Apple’ın çip üretim maliyetlerindeki artışın etkisini azaltmak için iPhone 13 serisindeki fiyat etiketini artırmaya çalıştığı bildiriliyor. Apple’ın önde gelen çip tedarikçisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSMC), çip üretim maliyetlerini artırmayı planladığı bildiriliyor. Bu, Apple dahil TSMC müşterilerini etkileyecek. Yeni artan fiyatlandırmanın Ocak 2022’de yürürlüğe gireceği bildirilirken, Apple’ın karlılık üzerindeki etkiyi en aza indirmek için iPhone 13 serisini daha yüksek bir fiyat etiketiyle satacağı bildiriliyor.

Kaynaklarına atıfta bulunan DigiTmes, TSMC’nin çip üretim maliyetini yüzde 20’ye kadar artırmayı planladığını bildirdi. TSMC, bu artış hakkında müşterilerine bilgi verdi ve bunu Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe koymayı planlıyor. Üretim maliyetindeki artışın TSMC’nin ‘gelişmiş ve olgun proses teknolojileri’ için olduğu bildiriliyor. Rapor, fiyat ayarlamalarının Aralık ayından itibaren teslim edilmesi planlanan siparişler için de olacağını ekliyor.

Apple, TSMC’nin en büyük müşterilerinden biri ve siparişlerinin şirketin çiplerinden elde ettiği toplam gelirin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturduğu bildiriliyor. Apple’ın, TSMC’nin gelişmiş alt 7nm işlem teknolojileri teklifleri yüzde 3-10 oranında artabileceğinden, bu değişiklikler nedeniyle iPhone 13 fiyatlarına yüzde 3-5 zam getireceği bildiriliyor.

Apple’ın çip üretim maliyetindeki ve karlılığındaki bu artışın etkisini azaltmak için iPhone 13 serisinin maliyetini önceden artırmaya çalıştığı bildiriliyor. Apple, maliyeti son pazar müşterilerine yansıtmak istiyor ve diğer akıllı telefon markası satıcıları da aynı şeyi yapabilir.

Bu, Apple’ın yaklaşmakta olan iPhone’larını biraz daha yüksek fiyatlandıracağı anlamına geliyor. İPhone 13 serisinin kameralarda önemli gelişmeler gördüğü söyleniyor ve üst düzey modellerin videolar ve portre modu videoları için ProRes desteği eklemesi bekleniyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: iPhone 13 İşlemci Kıtlığı Sebebiyle Yüksek Maliyetli Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör