Android 12, Google Telefonlara Geliyor

blank
Android 12, Google Telefonlara Geliyor

İçerik: Android 12, Google Telefonlara Geliyor

Android 12 Google Telefonlara Geliyor:

Google, büyük Pixel 6 etkinliğini başlattığı gibi, şirket nihayet Android 12’yi Pixel 3 ve üzeri sürümlerde kullanıma sunmaya başladı. Şirket, Mayıs ayındaki I/O geliştirici konferansı sırasında işletim sisteminin ilk genel beta sürümünü yayınladı ve diğer birkaç betadan bu yana Android 12’yi prime time için hazırlıyor.

Büyük bir görsel revizyonun yanı sıra Android 12, gizlilik ve güvenlik yükseltmeleri de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik içeriyor. Gizlilik Panosu, bir grafikte hangi sensörlerin (GPS, kamera veya mikrofon gibi) uygulamalarına eriştiğini gösteriyor ve bir etkinlik zaman çizelgesi görüntülüyor. Uygulamaların bu sensörlerden gelen verilere neden erişmesi gerektiğini öğrenebileceksiniz.

Bir uygulama kamerayı ve/veya mikrofonu kullanırken ekranın üst kısmında bir gösterge görünür ve Hızlı Ayarlar’da tüm uygulamalar için bu sensörleri tamamen kapatabilirsiniz. Uygulamaların tam olarak nerede olduğunuzu değil, yalnızca yaklaşık konumunuzu görmesine izin verme seçeneği vardır. Bunun da ötesinde, Android 12, Live Caption ve Now Playing şarkı tanıma aracı da dahil olmak üzere cihazdaki daha fazla dil ve ses özelliğinin işlenmesini üstlenecek.

Başka yerlerde, yeniden tasarlanmış emoji, kayan ekran görüntüleri (ekranda görünenin ötesinde uygulamalardan veya web sayfalarından bilgi yakalar), indirilirken oynayabileceğiniz oyunlar, yeni bir tek elle mod ve insanların cihazı kontrol etmesine olanak tanıyan bir erişilebilirlik seçeneği bekleyebilirsiniz.

blank

Pixel’de Android 12 dağıtımı devam ediyor olsa da uyumlu Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo ve Xiaomi cihazlarının sahiplerinin biraz daha beklemesi gerekecek. İşletim sistemi bu yıl içinde bu telefonlara ve tabletlere ve diğer şirketlere ait olanlara ulaşacak. Google, bu ayın başlarında Android Açık Kaynak Projesi’nde Android 12’yi yayınladı.

Android 12’nin kullanıma sunulmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta daha var. Material You tasarım dili tarafından desteklenen dinamik renk deneyimi, şimdilik yalnızca Pixel cihazlarda kullanılabilir. Renk şeması, sistem ve uygulamalar genelinde seçtiğiniz duvar kağıdıyla eşleşecek ve bu görünüm akıllı ekranlar, giyilebilir cihazlar, Chrome OS ve web dahil olmak üzere diğer Google ürünlerine yansıtılacaktır. Google, diğer Android cihazlarının daha sonra deneyime erişeceğini söylüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Android 12, Google Telefonlara Geliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör