Qualcomm, Windows Bilgisayarlar İçin 5nm ARM İşlemciler Üretecek

blank
Qualcomm, Windows Bilgisayarlar İçin 5nm ARM İşlemciler Üretecek

İçerik: Qualcomm, Windows Bilgisayarlar İçin 5nm ARM İşlemciler Üretecek

Qualcomm, Windows Bilgisayarlar İçin 5nm ARM İşlemciler Üretecek:

Qualcomm, Windows ve Chromebook için ARM tabanlı yonga serisini Snapdragon 8cx Gen 3 ve 7c+ Gen 3 platformlarıyla genişletecek. Ayrıca şirket, Snapdragon G3x Gen 1 yonga setlerini kullanarak elde taşınabilir oyun cihazlarına güç sağlamayı hedefliyor.

Geçen yılki 2. Nesil’i temel alan Snapdragon 8cx Gen 3, Qualcomm’a göre ultra ince ve fansız dizüstü bilgisayarlar düşünülerek tasarlanan ilk 5nm PC platformu olacak. 5nm’lik bir işlem düğümüne geçmenin ve diğer optimizasyonların, 2. Nesil yonga setleriyle benzer güç tüketimi seviyelerini sürdürürken gelişmiş Kryo CPU performansını arttıracağını söylüyor. Şirket, yonga setlerinin önceki nesle kıyasla yüzde 85’e kadar daha iyi performans ve x86 yongalara göre watt başına yüzde 60’a kadar daha iyi performans sağlayacağını iddia ediyor.

5G ve WiFi 6/6E bağlantısının yanı sıra, platformun birden fazla gün pil ömrü, yükseltilmiş kamera ve ses işlevleri ve çipten buluta güvenlik sunduğu söyleniyor. 8cx Gen 3 yonga setlerine sahip sistemler, Qualcomm’un “önde gelen rekabetçi platform” performansının üç katı olduğunu iddia ettiği “29+ TOPS AI hızlandırma” avantajından yararlanabilecek. AI hızlandırma, aramalarda yüz algılama ve arka plan bulanıklığı gibi görevleri daha hızlı yerine getirecek. Ayrıca Snapdragon 8cx Gen 3, 4K’ya kadar HDR kamera kalitesini ve dört adede kadar kamerayı destekleyebilecek.

Qualcomm ayrıca 8cx Gen 3’ün Adreno GPU sayesinde GPU yoğun görevler sırasında önceki nesil yongalara göre yüzde 60’a kadar daha iyi performans sunacağını söylüyor. 120 fps’ye kadar Full HD oyun oynayabileceksiniz ve Qualcomm, platformun insanların “belirli rakip platformlardan” yüzde 50’ye kadar daha uzun süre oynamasına izin verecek şekilde optimize edildiğini iddia ediyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Qualcomm, Windows Bilgisayarlar İçin 5nm ARM İşlemciler Üretecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör