Bir Süpernovanın Kalıntıları Modellendi

İçerik: Bir Süpernovanın Kalıntıları Modellendi

blank

Belli büyüklükteki yıldızların ve enerjinin yakıtı bittiği zaman, sonuç, ömür boyu sadece bir kez çıplak gözle görülebilen bir süpernova patlamasıdır. Bazıları geride nispeten küresel bir süpernova kalıntısı bırakır. Bununla birlikte, diğerleri yoğun gaz ve toz bulutları içinde genişler, bu nedenle artık kabuklar çılgınca bozulabilir. INAF-Palermo Astronomik Gözlemevi’nden gökbilimciler, IC 443 veya Denizanası Bulutsusu olarak adlandırılan en ünlülerinden birini modelledi ve ne kadar tuhaf olabileceklerini gösterdiler.
Yukarıdaki model, yoğunluk ve ortalama sıcaklığı gösteren renkler ile birlikte yalnızca süpernova kalıntısı kabuğunun kalbini göstermektedir. IC 443’ün tipik bir görüntüsünde göreceğiniz eterik görünümlü atomik ve moleküler toz ve gaz bulutlarına sahip değildir. Bunun nedeni, 2 ila 10 milyon derece Kelvin ve çevresindeki sıcaklıklar için X ışını gözlemlerine dayanmasıdır. bulutlar, yaklaşık 1.000 derecede çok daha soğuktur.

Üstteki resim, görünüşte daha büyük bir yarım kabuğun üst yarısından çıkan daha küçük bir küreyi gösteriyor, peki IC 443 “karışık morfolojili süpernova kalıntısı” olarak bilinen bu alışılmadık şekli nasıl elde etti? Ekip tarafından oluşturulan bir modelde, süpernova olayı (muhtemelen Tip II süpernova) bir toz ve gaz bulutunda meydana geldi, bu nedenle artık nötron yıldızı ve pulsar rüzgar bulutsusu, merkezin dışında (kuzeybatıya doğru) yarım bir küresel atom bulutu ve halka şeklindeki moleküler bulut.

İlk yüz yıl boyunca, ejekta nötron yıldızından nispeten tekdüze bir şekilde genişledi. Bununla birlikte, olaydan yaklaşık 300 yıl sonra, moleküler halkanın bir tarafına çarptı, bu da ileri şok dalgasını yavaşlattı ve ters bir şok yarattı. Bu arada, yarım küre atomik buluta çarpan kısım yavaşlarken, kalıntının hiçbir şeye çarpmayan kısmı normal şekilde devam etti.

blank

Araştırmacılar, modele dayanarak (burada 3B olarak gösterilmiştir), kalıntının yaşını 8,400 olarak tahmin ediyor. Mevcut durumunda, alt yarı en çok genişledi ve resimde gösterilen daha büyük yarım küre oluşturdu. Bu arada üst kısım, çörek tarafından yanlarda ve üst kısımda atom bulutu tarafından sıkıştırılarak daha küçük, ofset topu oluşturdu. Kalıntının en yoğun X-ışını aktivitesine sahip en sıcak kısımları, şok dalgasının buluttaki malzemelerle etkileşime girdiği yerde meydana gelir.

Model, ekibin hazırladığı bir makaleye göre süpernova kalıntısının “çok düzensiz ve asimetrik dağılımını” “doğal bir şekilde” açıklıyor. Harika bir görselleştirme sağlamanın yanı sıra, gelecekteki araştırmacıların IC 443 ve benzer süpernova kalıntılarındaki kimyasalların dağılımını anlamalarına yardımcı olabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bir Süpernovanın Kalıntıları Modellendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör