Atak Helikopteri Türk Polis Teşkilatı Envanterine Eklendi

blank
Atak Helikopteri Türk Polis Teşkilatı Envanterine Eklendi

İçerik: Atak Helikopteri Türk Polis Teşkilatı Envanterine Eklendi

Atak Helikopteri Türk Polis Teşkilatı Envanterine Eklendi:

Emniyet Müdürlüğü, envanterine dahil ettiği Atak helikopteri ile başta terör olmak üzere suç ve suçlularla daha etkin mücadele ediyor.

Emniyet Müdürlüğü, envanterine Atak helikopterini dahil ederek terör ve suçla mücadelede önemli bir aşamaya geldi.

Hava araçlarıyla 40 yıldır yurt semalarında huzur ve güvenliği sağlayan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi, 25 Şubat’ta envanterine dahil ettiği ilk Atak helikopteri ile görev konseptini değiştirdi.

Polis havacılık ekipleri, dünyanın hiçbir polis teşkilatında bulunmayan saldırı sınıfı helikopterleri ile teröristlerle sıcak çatışmalarda doğrudan helikopterlerle saldırı yetkisine sahipti.

Aynı zamanda Polis Havacılık Daire Başkanlığı’nda Atak helikopterini kullanan personel açısından da ilk deneyim oldu. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde görev yapan 28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayarak Atak helikopterinin kokpitine oturmayı hak etti.

Han, saldırıda Türkiye’nin bu başarısını başaran ilk kadını helikopter pilotu olarak tarihe geçti.

Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, mesleğe komiser yardımcısı olarak başladığını, daha sonra Havacılık Daire Başkanlığı pilotaj sınavında başarılı olduğunu ve eğitimlere katılmaya hak kazandığını söyledi.

Pilot eğitiminin ardından Bell 429 ve Atak helikopterlerinin adaptasyon eğitimini başarıyla tamamladığını belirten Karabulut, son 4 yıldır pilot olmak üzere 2 yıldır Emniyet Müdürlüğünde görev yaptığını söyledi.

Dünyada ilk kez bir polis teşkilatının görev konseptini değiştirerek saldırı helikopterini envanterine eklediğini ve bu alanda pilotları eğittiğini kaydeden Karabulut, “Atak pilotu olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye’nin taarruz helikopteri pilotu ilk kadın olarak bu görevi daha fazla yapmadan yapmaktan gurur duyuyorum. ” dedim.

Helikopterimiz Gücümüzü Artırıyor
Saldırı helikopterinin “tandem” denilen kokpit tasarımına sahip olduğunu, “topçu” ön tarafta oturduğunu ve kaptanın arkada oturduğunu belirten Karabulut, “Gündüz ve gece görüntüleri ile uzun mesafelerde hedefleri tespit edip tespit edebiliyoruz. Bu anlamda helikopterimiz görev kavramı anlamında gücümüze güç katıyor. “dedi.

Karabulut, göreve başlarken dikkat ettikleri ilk şeyin disiplin olduğunu belirterek, “Gurur verici bir şey, heyecan verici. Türk Polis Teşkilatı’nın temel amacı olan kamu güvenliğini sağlamak ve vatanı korumak amacıyla ‘gökyüzü polisleri’ olarak haftanın 24 günü 7 saat görev başındayız. Bu anlamda görevimizi her zaman ‘Atak’ ve hazır olarak yerine getiriyoruz. “ifadeleri kullandı.

Kendisinden zaman zaman endişelenen ailesinin memlekete hizmet etmekten mutlu olduğunu belirten Karabulut, Emniyet Müdürlüğü’nde kadın-erkek ayrımı yapılmadığını ve kendilerine verilen görevleri disiplinli bir şekilde yerine getirdiklerini sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Atak Helikopteri Türk Polis Teşkilatı Envanterine Eklendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, F-6 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör