AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

blank
AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

İçerik: AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis ve teknisyenleri tarafından üretilen AKSUNGUR, envantere girmeye devam ediyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, A Haber’de yayınlanan “Gengenda Special” yayınına konuk oldu.

AKSUNGUR İHA çalışmaları hakkında da konuşan Kotil; Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile özel görevlerde kullanılmak üzere toplam 5 adet AKSUNGUR S/İHA’sının teslim edildiği bilgisini paylaştı.

Yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen, silahlı ve silahsız uçuş rekoru kıran AKSUNGUR SİHA, sahada hizmet vermeye devam ediyor. ANKA platformuna dayalı olarak 18 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen ve yüksek faydalı yük kapasitesi ile kesintisiz çok maksatlı istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini yerine getirme kapasitesine sahip olan AKSUNGUR SİHA, SATCOM yükü.

2019 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren AKSUNGUR; Bugüne kadar tüm Platform Doğrulama yer/uçuş testleri, 3 farklı EO/IR [Elektro Optik / Kızılötesi] kamera, 2 farklı SATCOM, 500 lb sınıfı Teber 81/82 ve KGK82 Sistemleri, yerli motor PD170 sistemini entegre etmiştir. Tüm bu çalışmalara ek olarak orman yangınlarıyla mücadele ile 2021 yılının ikinci çeyreğinde ilk saha görevine başlayan AKSUNGUR, sahada 1000+ saati geçti.

TÜBİTAK SAGE tarafından UPS-82 üzerinden SİHA’lar için özel olarak geliştirilen KGK-SİHA-82 ile 55 km menzildeki hedefler yüksek hassasiyetle vurulabiliyor. AKSUNGUR SİHA’dan iki adet taşınabilir KGK-SİHA-82 mühimmatının toplam ağırlığı 700 kg. KGK-SİHA-82, entegre ANS/AKS (INS/GPS) ile hassas vuruş kabiliyetine sahiptir.

Nisan 2021’de AKSUNGUR SİHA, ilk kez ateşlediği 82 kg KGK-SİHA-30 ile 340 km menzilde hedefi başarıyla vurdu. SSB İsmail Demir ile ilgili olarak, “Yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Yeni mühimmat deneme atışları ile SİHA’larımız güçleniyor. AKSUNGUR SİHA ilk kez 82 kg KGK-SİHA-30 ile 340 km menzilde hedefi başarıyla vurdu.” açıklamalarını yaptı.

Teknopark Ar-Ge ve Teknoloji Dergisi Target’in 11. sayısında TEI TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ile yapılan röportajda önemli detaylara yer verildi.

TEI-PD170 motoru hakkında soru sorulan Akşit, “TEI-PD2013 motorumuzu 30 Ocak 2017 tarihinde başarıyla devreye aldık. ANKA ile ilk uçuşunu Aralık ayında başarıyla gerçekleştirmiş, takip eden aylarda birçok başarılı test uçuşu gerçekleştirmiştir. 170 adetlik ilk parti üretimini gerçekleştirdiğimiz TEI-PD13 motorumuzun Aralık 2019 itibariyle seri üretimine ve teslimatlarına devam ediyoruz. TEI-PD170’in Aksungur platformuna entegrasyonu TAI tarafından tamamlanmak üzere olup, önümüzdeki haftalarda Aksungur ile uçuşların başlaması bekleniyor. ANKA ve Aksungur platformları için 23’te toplam 2021 motor daha TUSAŞ’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca Baykar platformlarına entegrasyon ve yer testleri için Baykar’a üç adet motor teslim edildi. Şu anda yerli oranı yüzde 222’nin üzerinde olan TEI-PD170 motorumuzun altyapısını temel alarak geliştirdiğimiz pistonlu motorlar grubumuzun bir diğer önemli üyesi olan TEI-PD95 motorumuz, müşterilerimizin güç ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmeye devam ediyor. Kalkış gücü 222 beygir olan MALE sınıfı insansız hava araçları. “diye ilan etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek

Ağır Taarruz Helikopteri ATAK-II, TSK’ya Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ATAK II’yi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör