Yeni Buluşlar Sayesinde Evrenin Gizemini Çözebiliriz

blank
Yeni Buluşlar Sayesinde Evrenin Gizemini Çözebiliriz

İçerik: Yeni Buluşlar Sayesinde Evrenin Gizemini Çözebiliriz

Yeni Buluşlar Sayesinde Evrenin Gizemini Çözebiliriz:

Karanlık Enerji Araştırması’ndaki bilim adamları, şimdiye kadarki en iyi karanlık madde haritasını yayınladılar, ancak her soruyu yanıtlamıyor – eğer bir şey varsa, kozmos her zamankinden daha gizemli olabilir. BBC News, Nature ve Fermilab’ın bildirdiği gibi, 5.000 derece karelik anket, evrenin nispeten yakın bölümlerinde büyük karanlık madde parçalarını aramak için zayıf kütleçekimsel mercekleme kullandı (bu durumda, yakındaki gökadalardan gelen yerçekimi uzak gökadaların görüşlerini nasıl etkiliyor) .

Veriler ayrıca, evrenin genişlemesini hızlandırıyor gibi görünen henüz açıklanamayan güç olan karanlık enerjiyle ilgili çalışmalara da yardımcı oldu. Ekip, kırmızıya kayma veya nesnelerin mesafeyle birlikte giderek daha kırmızı görünme eğilimi sayesinde 3 boyutlu bir harita üretti.

Ekip üyeleri, 2013 ve 2019 yılları arasında Şili’nin Cerro Tololo gözlemevinde Victor M. Blanco teleskopunun 570 megapiksel kamerasını kullanarak gözlemler gerçekleştirdi.

Yüksek detay yardımcı olsa da, yıllardır devam eden endişeleri de doğruladı. DES sonuçları, evrenin beklenenden biraz daha düzgün ve daha düzgün olduğunu göstermektedir. Bu, karanlık enerjinin sabit olduğuna dair mevcut teorileri büyük ölçüde desteklerken, tutarsızlık, araştırmacıların mevcut fikirleri yeniden düşünmek zorunda kalabilecekleri kadar yeterli. Evren, bilim adamlarının düşündüğü gibi davranmayabilir ve karanlık madde haritası, önceki varsayımlara meydan okuyan yeni modellere yol açabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yeni Buluşlar Sayesinde Evrenin Gizemini Çözebiliriz

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Gelecek SpaceX Görevinde Ücretsiz Wi-Fi ve Yiyecek Isıtıcı Olacak

Gelecek SpaceX Görevinde Ücretsiz Wi-Fi ve Yiyecek Isıtıcı Olacak: SpaceX’in tamamen sivil Inspiration4 görevine üç …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör