Japonya, Ay’a Bir Robot Göndermeyi Planlıyor

blank
Japonya, Ay'a Bir Robot Göndermeyi Planlıyor

İçerik: Japonya, Ay’a Bir Robot Göndermeyi Planlıyor

Japonya, Ay’a Bir Robot Göndermeyi Planlıyor:

Japonya, Ay’ı keşfetmek için alışılmadık bir robot hazırlıyor – ve açıkça ülkenin teknoloji endüstrisinden etkileniyor. Byte, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) Sony, Doshisha Üniversitesi ve oyuncak üreticisi Tomy ile 2029’da piyasaya sürülecek mürettebatlı bir gezici öncesinde ay toprağını incelemek için top şeklinde bir dönüşüm robotu üzerinde birlikte çalıştığını bildirdi.

8.8 oz’luk bot, özel robot şirketi Ispace’in makineyi aya iniş aracına taşımasına yardımcı olacak kompakt bir top içinde gelecek. Yüzeye çıktıktan sonra, Ay yüzeyinin görüntülerini yakalayan “tam” bir konfigürasyona açılacaktır. JAXA, bunun robotu gelecekteki görevler için de faydalı hale getireceğini söyledi.

Katkılar tamamen şaşırtıcı değil. Sony (yuvarlanan robotlar hakkında bir şeyler bilen) robot için kontrol teknolojisi sağlarken, Tomy ve Doshisha tasarımın minyatürleştirilmesine yardımcı oldu. Robotla ilgili çalışmalar 2016’da bir çalışma ile başladı, ancak çaba esas olarak Sony’nin 2019’da ve Doshisha’nın 2021’de girişiyle pekişti.

Ispace, iniş aracını ve transfomer robotunu 2022’de piyasaya sürecek. Bunun gibi çok sayıda uzay keşif robotu görmeye güvenmeyeceğiz, ancak bu proje, şekil değiştirme tasarımlarının, arazi araçlarının daha önce pratik olmayan robotları taşımasına veya ana bilgisayarın boyutunu azaltmasına izin verdiği bir geleceğe işaret ediyor aracın kendisi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Japonya, Ay’a Bir Robot Göndermeyi Planlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör