E-scooter’lar Yeni Bir Mikro Mobilite Hizmeti Olacak

blank
E-scooter'lar Yeni Bir Mikro Mobilite Hizmeti Olacak

İçerik: E-scooter’lar Yeni Bir Mikro Mobilite Hizmeti Olacak

E-scooter’lar Yeni Bir Mikro Mobilite Hizmeti Olacak:

MIT’nin Singapur’daki araştırma kuruluşu olan Singapur-MIT Araştırma ve Teknoloji İttifakı’nda (SMART) disiplinlerarası bir araştırma grubu olan Future Urban Mobility’den (FM) bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, e-scooter’ların bazıları tarafından kabul edilirken, olduğunu buldu. yayalar ve diğerleri için bir tehlike, özellikle kentsel alanlarda önemli bir alternatif geçiş modu sağlar.

Bu çalışma, Singapur’da bir mikro mobilite hizmeti olarak e-scooter’ların artan kullanımına ışık tutuyor ve ayrıca operatörleri, planlamacıları ve politika yapıcıları bu büyüyen mobilite modundan en iyi nasıl yararlanacakları ve düzenleyebilecekleri konusunda bilgilendirecek.

Çalışma, yakın zamanda Ulaştırma Araştırması Bölüm A: Politika ve Uygulama’da yayınlanan “Kısa mesafeli transit yolculuklara hizmet etmek için e-scooter paylaşımı: Bir Singapur vakası” başlıklı bir makalede anlatılmaktadır. Çalışma, misafir SMART FM öğrencisiyken Tsinghua Üniversitesi’nde doktora araştırmacısı olan Zhejing Cao tarafından yönetildi ve SMART FM baş araştırmacısı ve MIT Kentsel Çalışmalar ve Planlama Bölümü’nde doçent olan Jinhua Zhao’nun ortak yazarı; Hong Kong Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Xiaohu Zhang’ın yanı sıra; ve bir Singapur e-scooter paylaşım operatörü olan Neuron’dan Kelman Chua ve Honghai Yu.

blank

Singapur’da ilk olarak 2013 yılında tanıtılan e-scooter, Singapur’da bir tür kişisel mobilite cihazı olarak da bilinir, Singapur’un yoğun saatlerde sık sık sıkışık olan yollarında araç kullanmaya uygun fiyatlı ve kullanışlı bir mobilite alternatifi olarak hızla popülerlik kazandı. E-scooter kullanıcılarının sayısı hızla arttı ve Kasım 2019’a kadar Singapur’da yaklaşık 100.000 kayıtlı e-scooter’a ulaştı.

Bununla birlikte, e-scooter’ları ve sürücülerinin yayalarla çarpışmasını içeren bir dizi ciddi ve hatta ölümcül kazalar meydana geldiğinden, popülerlikleri sorunsuz olmamıştır. Bu, nihayetinde, Kasım 2019’da Singapur’daki patikalarda kullanımları konusunda hükümet tarafından zorunlu kılınan bir yasağa yol açtı.

Yaya yolu yasağına rağmen, e-scooterlar şu anda ada çapında yaklaşık 440 kilometrelik bisiklet yollarında yasal bir hareketlilik modudur ve bugün Singapur’da yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. E-scooter paylaşım hizmetleri, Telepod ve Neuron gibi şirketlerin ortaya çıkmasıyla Singapur dahil olmak üzere dünya çapında birçok şehirde mikro mobilite hizmetleri haline geldi. E-scooter paylaşım hizmetleri, ada genelinde bulunan kiralama yerleri ve bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kilidi açılabilen ve ödemesi yapılabilen e-scooter’lar ile halka uygun bir mikro mobilite hizmeti sunar. Ayrıca e-scooter’lar karbon salınımını azaltarak diğer ulaşım seçeneklerine çevre dostu bir alternatif, yaşam kalitesini ve sağlığını iyileştiriyor, yaşlı ve engellilere mobilite desteği sunuyor.

Baş yazar Zhejing Cao, e-scooter’ların kullanımıyla ilgili güvenlik endişelerini kabul ediyor, ancak aynı zamanda birçok kişiye zorlayıcı faydalar sağladığını da belirtiyor. “E-scooter kullanımıyla ilgili güvenlik endişeleri ve tüm yol ve patika kullanıcılarının güvenliği son derece önemlidir” diyor. “Yine de, e-scooter’ların mobilite ve ulaşım ekosistemine getirdiği sayısız fayda göz önüne alındığında, çalışmamızın politika yapıcıları, gelişmekte olan ancak önemli bir mikro mobilite hizmeti olarak e-scooter’ların güvenli ve düzenli kullanımını kolaylaştırma konusunda bilgilendirmeye yardımcı olacağını umuyoruz.”

Singapur Merkez Bölgesi’nde (SCA), ada çapında toplu hızlı toplu taşıma sisteminin yüksek erişilebilirliğine rağmen, hızlı toplu taşıma ağı mesafesinin en kısa sokak yoluna oranı küresel ortalamanın çok üzerinde olabilir. Ayrıca, SCA’daki hızlı transit yolculukların yüzde 20,98’i Singapur’daki ortalama transfer seviyesinden daha yüksek olan en az bir transfere sahiptir ve yolcuların hızlı transit istasyonlarına girip çıkmak için ortalama yaklaşık 1 kilometre yürümeleri gerekebilir. Sonuç olarak, bir seyahatin başlangıç ​​ve varış noktası coğrafi yakınlıkta olsa bile, genel seyahat yolculuğu yetersiz olabilir ve daha verimli hale getirilebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: E-scooter’lar Yeni Bir Mikro Mobilite Hizmeti Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör