Bu Nanofiber İcat, İçme Suyu Krizini Çözmeye Yardımcı Olabilir

blank
Bu Nanofiber İcat, İçme Suyu Krizini Çözmeye Yardımcı Olabilir

İçerik: Bu Nanofiber İcat, İçme Suyu Krizini Çözmeye Yardımcı Olabilir

Bu Nanofiber İcat, İçme Suyu Krizini Çözmeye Yardımcı Olabilir:

Koreli bilim adamları, yeni bir tuzdan arındırma tekniğinin deniz suyunu dakikalar içinde içmeye uygun hale getirdiğini iddia ediyor. Araştırmacılar, bir ay boyunca yüzde 99,9 tuz reddi ile sonuçlanan bir membran damıtma işlemi kullandılar. Ticarileştirilirse, çözümün iklim değişikliğiyle şiddetlenen içme suyu krizini hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyorlar. BM’ye göre, dünya çapında 3 milyardan fazla insan su kıtlığından etkileniyor ve her bir kişi için mevcut tatlı su miktarı yirmi yılda beşte bir oranında azalıyor.

Yeni çalışma, bir tuz filtresi olarak bir nanofiber membran kullanarak deniz suyunu arıtmanın bir yolunu detaylandırıyor. Bilim adamları geçmişte zar damıtma yöntemini kullanırken, süreci yavaşlatan büyük bir engelle karşılaşmaya devam ettiler. Zar çok ıslanırsa veya su basarsa, tuzu artık reddedemezdi. Söylemeye gerek yok, bu, bilim insanlarını ya zarın kurumasını beklemeye ya da gözeneklerinden sıkışan suyu boşaltmak için basınçlı hava kullanmak gibi ek çözümler bulmaya zorlayan zaman alıcı bir süreçti.

Bu zorluğun üstesinden gelmek için Koreli ekip, üç boyutlu zarlarını oluşturmak için elektrospinning olarak bilinen bir nano teknolojiye başvurdu. Bilimsel terimlerle, süperhidrofobik bir yüzeye sahip bir kompozit membran üretmek için çekirdek olarak poliviniliden florür-ko-heksafloropropilen ve kılıf olarak düşük polimer konsantrasyonuyla karıştırılmış silika aerojel kullandılar. Özünde bu, daha yüksek yüzey pürüzlülüğüne ve daha düşük termal iletkenliğe sahip bir filtre yarattı ve suyun 30 güne kadar tuzdan arındırılmasına izin verdi. Raporun tamamı Journal of Membrane Science’da yayınlandı.

blank

Kore İnşaat Mühendisliği Enstitüsü’nde malzeme bilimcisi olan Dr. Yapı Teknolojisi dedi. Membranın “pilot ölçekli ve gerçek ölçekli membran damıtma uygulamaları” için uygun olabileceğini ekledi.

Şu anda, deniz suyunu arıtmanın ana yöntemi, dünya çapında yaklaşık 20.000 tuzdan arındırma tesisinde ters ozmoz yoluyladır. Ancak bu tesislerin çalışması için büyük miktarda elektrik gerekir ve ayrıca tipik olarak denize geri atılan atık ürün olarak konsantre tuzlu su oluşturur. Bu nedenle, bilim adamlarının ters etki yapmayan yeni çözümler keşfetmelerine şaşmamalı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bu Nanofiber İcat, İçme Suyu Krizini Çözmeye Yardımcı Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör