Facebook Sonunda ‘Aşı Öldürür’ Hashtag’ini Engelliyor

blank
Facebook Sonunda 'Aşı Öldürür' Hashtag'ini Engelliyor

İçerik: Facebook Sonunda ‘Aşı Öldürür’ Hashtag’ini Engelliyor

Facebook Sonunda ‘Aşı Öldürür’ Hashtag’ini Engelliyor. COVID-19 salgını, sosyal medyanın aşı karşıtı harekete verdiği yanıtın yeni bir incelemesine yol açtı. Ancak, Beyaz Saray’dan gelen eleştirilere rağmen, yeni bir rapor, Facebook’un en kışkırtıcı yanlış bilgileri bile silmeyi başaramadığını iddia ediyor. CNN’ye göre, geçen hafta gibi yakın bir zamanda, #VaccinesKill hashtag’ini içeren gönderiler sosyal ağda hala aktifti.

Haber yayını şirketi, Facebook’un “topluluğumuzu güvende tutuyor” yazan bir mesajın arkasındaki gönderileri engellediği konusunda şirketi uyarana kadardı. Daha da kötüsü, aynı hashtag, Facebook’un sahibi olduğu Instagram tarafından neredeyse iki yıl önce yasaklandı. Bu eylem, Facebook’un New York’ta bir kızamık salgınının ortasında otizm ve diğer hastalıklara neden olduklarına dair düzmece iddialar da dahil olmak üzere aşı yalanlarını çökertme taahhüdünün ardından geldi.

Bu seferki tehdit daha da büyük. Dünya hala COVID-19 pandemisinin sancılarında ve ABD’de Delta virüsü vakalarının artmasıyla birlikte, Facebook’un son kayması sadece politika yapıcıları daha fazla endişelendirecek. Birkaç gün önce Başkan Biden, başarısızlıklarının aşılama sürecini zayıflattığını öne sürerek şirketi ve diğer sosyal ağları azarladı. Biden, “İnsanları öldürüyorlar” dedi.

Savunmasında, Facebook daha önce hiç olmadığı kadar hatalı aşı karşıtı bilgileri kaldırdığını belirtti. Ekim ayında, insanları aşılanmaktan kaçınmaya teşvik eden reklamları yasakladı, ardından aşı karşıtı iddialara daha geniş bir kısıtlama getirdi.

Şirket, CNN’e, eşiğini karşılamadığı için geçmişte #VaccinesKill hashtag’ine karşı herhangi bir işlem yapmadığını söyledi. Facebook, bir hashtag’in, içinde göründüğü içeriğin türü ve yayılımı da dahil olmak üzere çok sayıda faktöre bakarak politikalarını ihlal edip etmediğini belirlediğini açıkladı. “Şimdi, Facebook’taki #vaccineskill hashtag’i, COVID-19 ve aşılar hakkındaki yanlış bilgilere karşı politikalarımızı ihlal ediyor ve arama yapmasını engelledik” dedi.

Aynı zamanda, kullanıcılar sosyal ağın yanlış bilgi kurallarını atlamanın yeni yollarını buluyorlar. Mayıs ayında, bazı insanlar yanlış aşı iddialarını göstermek için Facebook’un özel profil çerçevelerini silahlandırmaya başladı ve onları indirmeye zorladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Sonunda ‘Aşı Öldürür’ Hashtag’ini Engelliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

İspanya’da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı

İspanya’da Yeni Bir Dinazor Fosili Tanımlandı. Dinozorun Kretase döneminde Dünya’da yaşadığına inanılıyor. Bu, İspanya’da dinozor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör