Hindistan, Google Android Hakimiyetini Kötüye Kullanıyor Dedi

blank
Hindistan, Google Android Hakimiyetini Kötüye Kullanıyor Dedi

İçerik: Hindistan, Google Android Hakimiyetini Kötüye Kullanıyor Dedi

Hindistan, Google Android Hakimiyetini Kötüye Kullanıyor Dedi:

Ülkenin antitröst düzenleyicisi Reuters tarafından görülen bir raporda, Google’ın Hindistan’daki rekabeti boğduğu ve Android rakiplerinin gelişmesini engellediğine karar verdi. 2019’da Hindistan Rekabet Komisyonu, Google’ın işletim sistemi tarafından desteklenen cihazların yaygın olduğu pazarda Android’in hakimiyetini kötüye kullanıp kullanmadığına ilişkin bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın bulguları hakkındaki raporunda düzenleyici, Google’ın üreticilerin Android çatalları çalıştıran cihazları geliştirme ve satma yeteneğini azaltmak için “dev finansal gücünü” esnettiğini yazdı.

Buna ek olarak komisyon, Google’ın üreticilerin Android uygulamalarını önceden yüklemesini istemesinin, mobil işletim sistemine erişim karşılığında adil olmayan bir koşul olduğunu söyledi. Raporda, Hindistan’ın rekabet yasalarını ihlal ettiği yazıyor. Düzenleyici ayrıca Play Store politikalarını “tek taraflı, belirsiz, belirsiz, taraflı ve keyfi” buldu. Reuters’e gönderilen bir bildiride Google, “Android’in daha az değil, daha fazla rekabete ve yeniliğe nasıl yol açtığını göstermek” için CCİ ile çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Teknoloji devinin kendisini savunmak için 24 kez soruşturmaya yanıt verdiği ve Microsoft, Amazon, Apple, Samsung ve Xiaomi gibi diğer teknoloji şirketlerinin de komisyondan gelen sorulara yanıt verdiği bildirildi. CCİ, Google’ın ülkedeki rekabeti yasa dışı bir şekilde boğduğuna hâlâ karar verse de, CCİ varsa cezalarla birlikte nihai kararını vermeden önce şirketin kendisini savunmak için bir şansı daha olacak.

Sadece birkaç gün önce, Güney Koreli düzenleyiciler de Google’ın pazardaki hakim konumunu Android rakiplerinin gelişimini engellemek için kullandığı kararına vardı. Teknoloji devini 177 milyon dolar para cezasıyla tokatladılar. Ayrıca, şirketin, Android işletim sisteminin alternatif sürümlerinin oluşturulmasını ve yüklenmesini yasaklayan, parçalanma önleme anlaşmaları imzalamak için üretici ortakları talep etmesini de yasakladılar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hindistan, Google Android Hakimiyetini Kötüye Kullanıyor Dedi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör