NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı

blank
NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı

İçerik: NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı

NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı:

NASA, Balık takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 215 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan çarpıcı bir kozmik gökada ikilisinin görüntüsünü paylaştı. Görüntü, derin uzayın gizemlerini incelemek için NASA’nın mevcut çalışma atı olan Hubble teleskopu tarafından yakalandı. NASA, galaksilerin birbirine çarpışıyor gibi göründüğünü, ancak gerçekte ikisinin birbirinden çok uzak olduğunu söyledi. Ana sarmal gökada, NGC 105 olarak adlandırılıyor ve uzun mesafe komşusu, gökadanın bir bölümüne çarpıyor gibi görünüyor. Ancak ajans, bunun sadece “bir perspektif durumu” olduğunu söyledi.

NASA ve ESA’nın ortak projesi olan Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılında uzaya fırlatıldı ve o zamandan beri kozmosu inceliyor. Evrenin engelsiz görüşü nedeniyle, teleskop şimdiye kadar uzak galaksileri yakalamak da dahil olmak üzere 1,3 milyondan fazla gözlem yaptı. Gökbilimcilerin evrenin yaşını belirlemesine yardımcı oldu ve Güneş Sistemindeki gezegenleri gözlemledi.

NASA, iki gökadanın resimde göründüklerinden çok daha uzak olduğunu ekleyerek, “Bu haftaki görüntü muhteşem bir kozmik gökada ikilisini gösteriyor” dedi.

Fransız gökbilimci Edouard Stephan, ilk olarak 1884’te NGC 105’i buldu. Uzun komşusu hakkında şu ana kadar çok fazla bilgi mevcut değil. Bu görüntüyü yakalamak için Hubble ekibi “iki büyüleyici astronomik fenomeni içeren yakındaki galaksileri inceleyen geniş bir Hubble ölçümleri koleksiyonu” kullandı.

Bu iki fenomen, titreşen yıldızlar olarak da bilinen cepheid değişken yıldızlar ve büyük bir yıldızın ölümünden sonra meydana gelen kataklismik süpernova patlamalar olarak biliniyor. Bu fenomenler, gökbilimcilerin farklı kozmik nesneler arasındaki mesafeyi ölçmelerine yardımcı oluyorlar. Bu, evrenin nasıl genişlediğini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Çarpışan İki Gökadanın Fotoğrafını Paylaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör