Çin’in Uzay Aracı Ay’da Su Kanıtı Buldu

blank
Çin'in Uzay Aracı Ay'da Su Kanıtı Buldu

İçerik: Çin’in Uzay Aracı Ay’da Su Kanıtı Buldu

Çin’in Uzay Aracı Ay’da Su Kanıtı Buldu. Çin’in Chang’e 5 aya iniş aracı, ayın yüzeyinde su kanıtı buldu. Bilim dergisi Science Advances’te Cumartesi günü yayınlanan çalışma, iniş alanındaki ay toprağının milyonda 120 parçadan (ppm) veya ton başına 120 gramdan daha az su içerdiğini ve hafif, kesecikli bir kayanın 180 ppm su taşıdığını ortaya koydu.

Suyun varlığı uzaktan gözlemle doğrulanmıştı, ancak astronotlar şimdi kayalarda ve toprakta su belirtileri tespit etti. MIT Mühendisleri, Ay’ın doğal yükünü kullanarak rover’ları havada tutmak için yeni projeler test ediyor.
Ay’a inen gemide bulunan bir cihaz, regolitin ve kayanın spektral yansımasını ölçtü ve ilk kez yerinde su tespit etti.

Japonya, 2020’lerin Sonlarına Kadar Ay’a Astronot Yerleştirmeyi Hedefliyor Araştırmacılara göre, kayadaki ilave 60ppm su, Ay’ın iç kısmından geliyor olabilir. Çalışma, muhtemelen manto rezervuarının gazdan arındırılması nedeniyle ayın belirli bir süre içinde daha kuru hale geldiğini ortaya koydu.

Chang’e-5 uzay aracı, ayın orta-yüksek enleminde bulunan bazaltlarından birine indi. Suyu yerinde ölçtü ve 1.731 gram ağırlığında numuneler aldı. CAS bünyesindeki Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü’nden araştırmacı Lin Honglei, Xinhua’ya verdiği demeçte, “İade edilen numuneler hem yüzeyde hem de altta bir granül karışımı. Ancak bir sonda ay yüzeyinin en dış katmanını ölçebilir.”

Lin ayrıca, Dünya’daki gerçek ay yüzeyi koşullarını simüle etmenin zor olduğunu ve bu nedenle yerinde ölçümün çok gerekli hale geldiğini söyledi. Çalışmaya göre sonuçlar, iade edilen Chang’e-5 örneklerinin ön analiziyle tutarlı.

Bulgular, Çin’in Chang’e-6 ve Chang’e-7 görevleri hakkında daha fazla ipucu sağlıyor. Raporda, önümüzdeki yıllarda insanlı ay istasyonlarının inşası planlandığı için Ay’daki su rezervlerine ilişkin araştırmaların ilgi odağı haline geldiği belirtildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Uzay Aracı Ay’da Su Kanıtı Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör