FedEx, Karbon Nötr Olmak İçin 2 Milyar Dolar Harcayacak

blank
FedEx, Karbon Nötr Olmak İçin 2 Milyar Dolar Harcayacak

İçerik: FedEx, Karbon Nötr Olmak İçin 2 Milyar Dolar Harcayacak

Şirket bugün duyurduğu gibi, FedEx’in 2040 yılına kadar karbon nötr hale gelmek için “ilk yatırımlara” 2 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Hareket, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinin de önümüzdeki birkaç on yıl içinde karbon yayan araçları aşamalı olarak durdurma sözü vermesiyle geldi.

FedEx, faaliyette olan 650’den fazla uçağıyla dünyanın en büyük kargo havayolu olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, özellikle büyük bir karbon ayak izine sahiptir ve tamamen karbon nötr olma taahhüdünü benzersiz bir meydan okuma haline getirmektedir.

Para üç temel alanda harcanacak: araç elektrifikasyonu, sürdürülebilir enerji ve karbon tutumu. FedEx ayrıca, Yale Üniversitesi’nin atmosferden CO2 yakalama ve depolama süreci olan karbon tutumu elde etmenin yeni yollarını geliştirme çabalarına 100 milyon dolar bağışlayacak. Şirket, başlangıçta, “mevcut hava yolu emisyonlarına eşdeğer sera gazı emisyonlarını dengelemeye” yardımcı olmak için araştırmalara fon sağlayacağını söyledi.

Ancak fonların çoğu, FedEx’in büyük ölçüde gazla çalışan filosunun yerini alacak yeni elektrikli dağıtım araçları satın almaya harcanacak. FedEx Express toplama ve teslimat araçlarının yüzde 50’sinin 2025 yılına kadar elektrikli olması hedefiyle önümüzdeki birkaç yıl içinde kullanımdan kaldırılacak. 2030’a kadar bu araç alımlarının yüzde 100’ü elektrikli olacak.

Ancak asıl zorluk, FedEx’in hava operasyonunun karbon çıktısını ortadan kaldırmak olacaktır. UPS, kara teslimat hizmeti ile bilinirken, FedEx çoğunlukla küresel hava ekspres taşımacılığı ile tanınmaktadır. Yeni elektrikli yer dağıtım araçlarının piyasaya sürülmesinde çok ilerleme kaydedilmiş olsa da, havacılık endüstrisinden kaynaklanan emisyonları ortadan kaldırma süreci çok daha yavaş ilerledi.

FedEx’in tamamen karbon nötr olma hedefinin gelecekte çok uzak olmasının nedeni muhtemelen budur. Volvo, Ford, General Motors ve diğerleri gibi küresel otomobil üreticileri önümüzdeki on yıl içinde benzer son tarihler belirlediler. Ancak kara araçlarını elektrikli hale getirmek, kirletmeyen uçaklardan oluşan bir filo oluşturmakla karşılaştırıldığında basittir.

Şirket, FedEx’in şu anda 118 tamamen elektrikli kamyonu ve 364 ticari hibrit kamyonu işlettiğini söylüyor. Bu, şirketin şu anda kullandığı toplam 43.000 motorlu taşıtın küçük bir kısmı.

Şirket, paketleme ve nakliye tesislerinde üretilen karbonu da ortadan kaldırmaya çalışacağını söylüyor. Bu, yenilenebilir enerji yatırımlarının yanı sıra, “karbonsuz nakliye teklifleri ve sürdürülebilir paketleme çözümleri” ile sağlanabilir.

FedEx, Yale Üniversitesi’nin araştırma projesine yaptığı yatırım bu şekilde görülebilmesine rağmen, tam tarafsızlık elde etmenin bir yolu olarak karbon denkleştirme satın alacağını söylemedi. Satın alma denkleştirmeleri, otomobil şirketlerinin ve diğer işletmelerin, ormanların doğal olarak karbon depolama yeteneğini artırmayı amaçlayan yenilenebilir enerjiye veya koruma projelerine yatırım yaparak karbon emisyonlarını azaltmaları için standart bir yol haline geldi. Ancak ofsetlerin küresel ısınmayı yavaşlatmada başarılı olamadığına ve bunun yerine şirketlere kirletmeyi sürdürme lisansı verdiğine dair artan kanıtlar var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: FedEx, Karbon Nötr Olmak İçin 2 Milyar Dolar Harcayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor

Google Fotoğraflar’ın Ücretsiz Depolama Alanı Sona Eriyor. Ek depolama alanı için herhangi bir ödeme yapmanıza …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör