Google, Gizli Mod Takibi Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

İçerik: Google, Gizli Mod Takibi Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

Google, Gizli Mod Takibi Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya:

Google’ın artık Gizli mod takibiyle ilgili bir davayla uğraşmaktan başka seçeneği yok. Bloomberg’in bildirdiğine göre Yargıç Lucy Koh, Google’ın toplu dava davasını reddetme talebini reddetti. Koh, Google’ın, Incognito’nun gizlilik modu etkinken hala veri topladığını kullanıcılara “bildirmediğini” belirledi ve davacılara davalarında ilerlemeleri için yeterli zemin sağladı.

Davanın baş katılımcıları, Google’ı kullanıcıları yanıltmakla suçlayarak, bilgilerinin alışkanlıklarını izlediği halde gizli olduğunu söylediler. Arama devi, kullanıcıların gizlilik politikasını kabul ettiklerini ve bu nedenle Google’ın veri topladığını bildiklerini iddia etmişti. Gizli modun “görünmez” anlamına gelmediği ve sitelerin hala etkinliği görebileceği konusunda uyardığı bildirildi.

Google’dan yorum yapması istendi.

Bırakın anlamlı değişiklikler veya tazminatlar olacağı bir yana, davanın başarılı olup olmayacağı belli değil. Başarılı sınıf eylemleri, sıklıkla müşterilere verilen zararın bir kısmını temsil eden ödemelere yol açar. Gizli modun sınırlamaları meraklılar arasında iyi bilinmektedir – potansiyel olarak tanımlayıcı trafiği engellememek için siteleri yerel arama geçmişinizden ve çerezlerden uzak tutmak için gerçekten oradadır.

Yine de, genel halkın Incognito’nun gerçek davranışının farkında olduğu net değil. Dava, Google’ı kullanıcılara ne toplayıp neyi toplamadığını daha açık bir şekilde söylemeye zorlayabilir. Şikayet, hizmet açısından önemli bilgileri gömen şirketlerin eleştirisi olarak da hizmet ediyor. Çok az kişi bu anlaşmaları baştan sona okur ve bu, mahremiyet söz konusu olduğunda sorunlara neden olabilir.

Google sözcüsü José Castañeda, Engadget’e şirketin iddialara “şiddetle itiraz ettiğini” ve Gizli modun sitelerin sizi hala izleyebileceği konusunda sizi uyardığını söyledi. Tam açıklama aşağıda mevcuttur.

Bu iddialara şiddetle itiraz ediyoruz ve kendimizi onlara karşı şiddetle savunacağız. Chrome’daki gizli mod, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Gizli Mod Takibi Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör