Facebook, İnsanlardan Yaş Ve Cinsiyetlerini Paylaşmalarını İstedi

blank
Facebook, İnsanlardan Yaş Ve Cinsiyetlerini Paylaşmalarını İstedi

İçerik: Facebook, İnsanlardan Yaş Ve Cinsiyetlerini Paylaşmalarını İstedi

Facebook, İnsanlardan Yaş Ve Cinsiyetlerini Paylaşmalarını İstedi:

Facebook, daha geniş AI topluluğuyla yeni ve çeşitli bir veri kümesini paylaşıyor. VentureBeat tarafından tespit edilen bir duyuruda, şirket, araştırmacıların makine öğrenimi modellerini önyargı açısından test etmek için Casual Conversations adlı koleksiyonu kullanmasını öngördüğünü söyledi. Veri kümesi, 45.186 videoda 3.011 kişiyi içeriyor ve adını şirketin sorularına önceden yazılmamış yanıtlar veren kişileri içermesinden alıyor.

Günlük Sohbetler hakkında önemli olan şey, Facebook’un açıkça yaşlarını ve cinsiyetlerini paylaşmalarını istediği ücretli oyuncuları içermesidir. Şirket ayrıca, insan cilt renklerini sınıflandırmak için dermatologlar tarafından geliştirilmiş bir sistem olan Fitzpatrick ölçeğine göre ortam aydınlatmasını ve dahil olanların cilt tonlarını etiketlemek için eğitimli profesyonelleri işe aldı. Facebook, veri kümesinin türünün ilk örneği olduğunu iddia ediyor.

Yapay zeka konusunda önyargı örnekleri bulmak için uzağa bakmanıza gerek yok. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, Face ++ gibi yüz tanıma ve analiz programlarının, Siyah erkeklerin yüzlerini, her iki adam da gülümsüyor olsa bile, beyaz meslektaşlarından daha kızgın olarak değerlendireceğini buldu. Aynı kusurlar, tüketiciye dönük yapay zeka yazılımına da girdi. 2015 yılında, yazılım mühendisi Jacky Alciné, uygulamanın Siyah arkadaşlarını “goriller” olarak yanlış tanımladığını fark ettikten sonra Google Fotoğraflar’ı bir etiket kullanmayı bırakacak şekilde ayarladı. Bu sorunların çoğunu, kuruluşların yazılımlarını eğitmek için kullandıkları veri kümelerine kadar takip edebilirsiniz ve işte böyle bir girişimin yardımcı olabileceği yer burasıdır. Popüler makine öğrenimi veri kümeleri üzerine yakın zamanda yapılan bir MIT çalışması, bu koleksiyonlardaki verilerin yaklaşık yüzde 3,4’ünün yanlış veya yanlış etiketlendiğini ortaya koydu.

Facebook Günlük Konuşmaları “ileriye doğru iyi, cesur bir ilk adım” olarak tanımlasa da, veri kümesinin mükemmel olmadığını kabul ediyor. Başlangıç ​​olarak, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nden insanları içerir. Şirket ayrıca katılımcılardan kökenlerini belirlemelerini istemedi ve konu cinsiyete geldiğinde, sahip oldukları tek seçenek “erkek”, “kadın” ve “diğer” idi. Ancak önümüzdeki yıl veri setini daha kapsayıcı hale getirmeyi planlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, İnsanlardan Yaş Ve Cinsiyetlerini Paylaşmalarını İstedi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek. Google, Cuma günü yaptığı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör