Türkiye’nin İlk Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekorunu Kırdı

blank
Türkiye'nin İlk Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekorunu Kırdı

İçerik: Türkiye’nin İlk Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekorunu Kırdı

Türkiye’nin İlk Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekorunu Kırdı:

Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 tarafından tasarlanan tamamen yerli ve milli tesis ile Türk mühendisler dünya rekoru kırdı. TÜBİTAK Teknoloji ve İnovasyon Destek Programları Müdürlüğü (TEYDEB) Projesi kapsamında geliştirilen turbojet motoru, 1342 mm çapında 240 N itme kuvvetine ulaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEI-TJ300 motorunun rekor kıran test videosunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Türkiye, bir yandan açık veya zımni ambargo ile mücadelede kendi kaynaklarını ve yetişmiş insan gücünü kullanarak yerel ve milli çözümler geliştiriyor. Yapılan bu çalışmalardan biri, Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300’dür.

ETKİ SEVİYESİNİ KAYDET
2017 yılında TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve geliştirilmeye başlanan TEI-TJ300 turbojet motor projesi Roketsan, hedeflenen performansın çok ötesinde sonuçlar verdi. TEI-TJ230 motoru 250 mm çapında 250 N itme kuvvetine ulaşarak bu sınıfta bir dünya rekoru kırarken, 1250-300 mm sınıfındaki diğer rakip motorların en iyileri maksimum 240 N itiş gücü üretti. 1342 mm çap.

VARANK PROTOTİPİ ÇALIŞTIRIYOR
Tamamen yerli ve milli olarak Türk mühendisler tarafından tasarlanan TEI-TJ300 Turbojet motorunun ilk prototip operasyon töreni Bakan Varank’ın katılımıyla 2020 Haziran ayında gerçekleştirildi. Varank, TEI-TJ300’ün kırdığı rekorunu sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşımda ayrıca TEI-TJ300’ün rekor kıran testinin videosu da yer aldı.

ULUSAL OLARAK TASARLANDI
TEI-TJ300 Hava Solunum Jet Motoru Projesi, TEI ile Roketsan arasında Eylül 2017’de TÜBİTAK desteği ile imzalanan protokol ile başlamıştır. Tamamen milli olarak tasarlanan, geliştirilen ve üretilen turbojet motorunun ilk prototip testi, 2020.

YÜKSEK HIZLARDA ÇALIŞABİLİR
Füze sistemlerine adapte edilebilmesi için 300 mm çapındaki bu itme gücünü dünyada üretebilen ilk motor olan TEI-TJ240, ses hızının yüzde 5000’ine varan yüksek hızlarda yüksek hızlarda çalışabilir. 90 ft.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’nin İlk Füze Motoru TEI-TJ300 Dünya Rekorunu Kırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tüm Hedefleri Vurdu

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ Tüm Hedefleri Vurdu: ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçları’nın prototip platformu …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör