Rusya, Kendi İstasyonuna Gitmek İçin ISS’den Ayrılmayı Düşünüyor

blank
Rusya, Kendi İstasyonuna Gitmek İçin ISS'den Ayrılmayı Düşünüyor

İçerik: Rusya, Kendi İstasyonuna Gitmek İçin ISS’den Ayrılmayı Düşünüyor

Rusya, Kendi İstasyonuna Gitmek İçin ISS’den Ayrılmayı Düşünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), yirmi yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanından astronotlar için ortak bir araştırma gemisi olarak hizmet veriyor. Kalıcı olarak insanlı uzay aracı üzerinde yapılan bilim deneyleri, gelecekteki keşiflerin ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor ve hatta burada Dünya’daki atılımların temelini oluşturdu. Bir araştırma laboratuvarından daha fazlası olan ISS Programı, uzay aracını Kanada, Avrupa ve Japonya ile birlikte işleten ortaklar Rusya ve ABD için Soğuk Savaş sonrası diplomatik bir zafer olarak selamlandı.

Ama şimdi, jeopolitik bu işi riske atmakla tehdit ediyor. AFP’ye göre Rusya, ISS Programından tek başına gitmek için çekilmeyi tartışırken, 2025’te kendi yörünge uzay istasyonunu fırlatmayı düşünüyor. Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin tarafından Telegram’da paylaşılan bir açıklamaya göre, ülkenin uzay ajansının istasyonun ilk çekirdek modülü üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi. Moskova, müzakerelerinin ISS’nin yaşına dayandığını söylüyor, ancak son olayların sahadaki etkisini görmezden gelmek zor.

Roscosmos, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bir karar verdiğimizde, ortaklarımızla 2024’ün ötesinde işbirliği biçimleri ve koşulları hakkında müzakerelere başlayacağız” dedi.

SpaceX, NASA için yörünge laboratuarında ilk operasyonel görevini gerçekleştirdikten sonra Rusya, ISS’ye kontrol erişimini geçen yıl kaybetti. Vladimir Putin, ABD’nin bir Uzay Kuvvetleri kurma kararının, Beyaz Saray’ın uzayı “askeri bir tiyatro ve orada operasyonlar düzenlemeyi” planladığını öne sürdüğü konusunda uyardı. Bu arada, Biden yönetiminin Rusya’nın hapisteki muhalefet lideri Alexei Navalny’ye yönelik muhalefetini eleştirmesi – ve Ukrayna’daki bir askeri çatışmaya ilişkin artan korkular – iki taraf arasındaki ilişkileri daha da bozdu.

Rusya’nın aynı zamanda çalışma alanı laboratuvarları geçmişi vardır. Daha önce 15 yıldır yörüngede olan modüler bir uzay istasyonu olan Mir’i inşa etti ve bildirildiğine göre Ay’da planlanan bir araştırma istasyonunda Çin ile birlikte çalışıyordu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rusya, Kendi İstasyonuna Gitmek İçin ISS’den Ayrılmayı Düşünüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti. Mars özçekimleri, Amerikan gezicileriyle sınırlı değil.Bir haber ajansının belirttiği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör