Çin İlk Temiz Ticari Nükleer Reaktörü İnşa Etmeyi Planlıyor

blank
Çin İlk Temiz Ticari Nükleer Reaktörü İnşa Etmeyi Planlıyor

İçerik: Çin İlk Temiz Ticari Nükleer Reaktörü İnşa Etmeyi Planlıyor

Çin İlk Temiz Ticari Nükleer Reaktörü İnşa Etmeyi Planlıyor:

Emisyonları azaltmak için nükleer reaktörleri kullanma olasılığı ilginizi çekiyor, ancak su kullanımları ve uzun vadeli güvenlikleri konusunda endişeli misiniz? Yaklaşan bir çözüm olabilir. WordsSideKick.com, Çin’in sıvı toryum ve erimiş tuz kullanarak ilk ‘temiz’ ticari nükleer reaktörü inşa etme planlarını özetlediğini bildirdi.

İlk prototip reaktör Ağustos ayında hazır olacak ve ilk testler Eylül ayında yapılacak. Tam ölçekli bir ticari reaktör 2030 yılına kadar hazır olmalıdır.

Teknoloji sadece çevreye karşı daha nazik olmakla kalmamalı, aynı zamanda bazı siyasi tartışmaları da hafifletmelidir. Geleneksel uranyum reaktörleri, 10.000 yıla kadar son derece radyoaktif kalan, kurşun kaplar ve kapsamlı güvenlik gerektiren atıklar üretir. Atık ayrıca nükleer silahlar için çok önemli bir izotop olan plütonyum-239’u da içeriyor. Ayrıca, Çernobil’de görüldüğü gibi, bir sızıntı durumunda dramatik düzeyde radyasyon yayma riski de vardır. Ayrıca, kurak iklimlerde kullanımı dışlayan büyük miktarda suya ihtiyaç duyarlar.

Bununla birlikte, toryum reaktörleri, temel elementlerini, çoğunlukla uranyum-233’ü veren florür tuzunda çözer, diğer reaksiyonlarda geri dönüştürebilirsiniz. Reaksiyondaki diğer artıklar “sadece” 500 yıllık bir yarı ömre sahiptir – yine de muhteşem değil, ancak çok daha güvenli. Bir sızıntı varsa, erimiş tuz, toryumda etkili bir şekilde yalıtacak ve önemli sızıntıları önleyecek kadar soğutur. Teknoloji su gerektirmez ve nükleer silah üretmek için kolayca kullanılamaz. Çoğu şehirden uzakta, çölde ve nükleer silah stoklarına ekleneceği endişesini dile getirmeden reaktörler inşa edebilirsiniz.

Buna göre Çin, ülkenin Gansu eyaletinde bir çöl şehri olan Wuwei’de ilk ticari reaktörü inşa ediyor. Yetkililer ayrıca bunu Çin’in uluslararası genişlemesini teşvik etmenin bir yolu olarak görüyorlar – şirketin “Bir Kuşak Bir Yol” yatırım girişimine katılan ülkelerde 30’a kadar plan yapmayı planlıyor. Teoride Çin, nükleer silahların yayılmasına katkıda bulunmadan siyasi nüfuzunu genişletebilir.

Bu, toryum reaktörlerinde geride kalan ABD’yi ve diğer siyasi rakipleri endişelendirebilir. Örneğin ABD merkezli Natrium reaktörü hala geliştirme aşamasında. Öyle olsa bile, iklim değişikliğiyle mücadelede ve Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefine ulaşmada uzun bir yol kat edebilir. Ülke hala büyük ölçüde kömür enerjisine bağımlı ve yenilenebilir kaynakların talebi kendi başlarına karşılayacağının garantisi yok. Toryum reaktörleri, özellikle daha kısa sürelerde inşa edilebilecek ve daha büyük tesislerin aşırı olacağı boşlukları doldurabilecek küçük ölçekli reaktörler olmak üzere, Çin’in kömürden nispeten hızlı bir şekilde kurtulmasına yardımcı olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin İlk Temiz Ticari Nükleer Reaktörü İnşa Etmeyi Planlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör