Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Test Edildi

blank
Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Test Edildi

İçerik: Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Test Edildi

Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Test Edildi:

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, uzun menzilde etkili olacak hava savunma füze sistemi SİPER, başarılı deneme atışının ardından projede bir aşamayı daha geride bıraktı.

Savunma Sanayii Cumhurbaşkanlığı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesaplarından şu açıklamaları yaptı:

“Uzun menzilli ve çok katmanlı milli hava savunma sistemimiz SİPER’in geliştirilmesinde bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. 2023’te envantere almayı planladığımız SİPER ile Gökvatan’ımıza yönelik tüm tehditleri en güçlü şekilde ortadan kaldıracağız.”

Siper füzesinin ateşlenmesi Sinop Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Hendek füzesi, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanması açısından büyük önem taşıyor. Bölgesel hava savunması kapsamında stratejik tesisleri düşman saldırılarına karşı korumak için geliştirilen Trench, uzun menzilli ve dağıtık mimaride hava savunmasına olanak sağlayacak. Proje ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE ortaklığında yürütülmektedir.

blank

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla yerli sistemler için katmanlı bir hava savunması oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda alçak irtifa Korkut sistemlerinin seri üretim ve teslimatlarına başlandı ve devam ediyor. Ardından portatif bir araçtan atılan alçak irtifa Sungur hava savunma sistemi hizmete girdi. Ardından alçak irtifa hava savunma füze sistemi Hisar-A+ teslim edilirken, orta irtifa hava savunma sistemi Hisar-O+ füzesinin geliştirilmesi devam ederken, seri üretime geçildi.

Trench ise bu katmanlı sistemde tüm bu sistemlerin ötesindeki uzun menzili ile öne çıkıyor.

Programda Network Merkezli SohbetSİPER Hava Savunma Sistemi tüm detaylarıyla ele alındı;

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bir önceki açıklamasında, yüksek irtifa hava savunma sisteminden önce 100 kilometreye kadar etkili menzile ve 20 kilometrenin üzerinde irtifaya sahip bir ara ürün beklediklerini söyledi. Siper. Bu füzeyi Siper’in izleyeceğini belirten Demir, Siper’i 2023 yılında devreye almayı planladıklarını açıkladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yerli Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Test Edildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör