Milli Uçak Motorunun Belgelendirmesi 2023’ten Önce Tamamlanacak

blank
Milli Uçak Motorunun Belgelendirmesi 2023'ten Önce Tamamlanacak

İçerik: Milli Uçak Motorunun Belgelendirmesi 2023’ten Önce Tamamlanacak

Milli Uçak Motorunun Belgelendirmesi 2023’ten Önce Tamamlanacak:

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, A Haber’in Sebep Sonuç programında TEI’nin devam eden havacılık motoru projeleri hakkında bilgi verdi. Sunucu Melih Altınok’un sorularını yanıtlayan Akşit, stüdyoya getirilen motorlarda kullanılan tasarım teknikleri ve üretim süreçlerine de değindi.

Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olan TS1400 Turboşaft motoru hakkında açıklamalarda bulunan Akşit, motorun olgunlaşma ve sertifikasyon süreçlerinin devam ettiğini belirterek, motorun insan taşıyabilecek bir araç olması nedeniyle sertifikasyonun hummalı bir süreç olduğunun altını çizdi. çaba sarf ettiğini söyledi.

TS1400’ün T129 ATAK taarruz helikopteri için kullanılması ile ilgili olarak, motorun mevcut güç sınıfı nedeniyle (T800 ATAK’ta kullanılan CTS-129 motorları 1375 shp üretebilmektedir) kullanılabilse de, balistik koruma gibi bazı özellikler mevcuttur. askeri motorlarda kazan olmadığı sürece sınırlayıcı bir etkiye sahip olacağına dikkat çekti.

PD-170 Turbodizel Havacılık Motorunun performans değerlerinden bahseden Akşit, motorun 1.5-2 ton sınıfı uçakları kaldırabildiğini ve 2 tonluk uçakları 40000 fit irtifaya kaldırabildiğini açıkladı. Fiyat görüşmelerinin devam ettiğini sözlerine ekledi. PD-170 ihracatı için bir dizi ülke ile. Mahmut Faruk Akşit, Ocak 2021’de TÜGVA İstanbul’a verdiği röportajda; Pakistan, Malezya ve ABD’nin PD-170’e ilgi gösterdiğini belirtti.

Halihazırda TUSAŞ ANKA İnsansız Hava Aracı’nda kullanılan PD-170, farklı konfigürasyonlarla yakın gelecekte ilk uçuşlarını yapacak olan Bayraktar TB-3 ve Akıncı’da (Akıncı-C versiyonu) da kullanılacak.

ROKETSAN OMGS (Medium Range Anti-Ship) füzesinde yer alan TJ-300 Turbojet motoru hakkında bilgi veren Akşit, TJ-300’ün füze motoru olacağı için olabildiğince ucuz ve az parçalı olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Projedeki son durum için ROKETSAN ile fiyat konusunda görüştüklerini belirtti. Motorun bir ROKETSAN projesi için geliştirilmiş olmasına rağmen TÜBİTAK SAGE tarafından da kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Milli Uçak Motorunun Belgelendirmesi 2023’ten Önce Tamamlanacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör