SpaceX, Kara Delikler İçin Bir NASA Teleskopunu Uzaya Fırlattı

blank
SpaceX, Kara Delikler İçin Bir NASA Teleskopunu Uzaya Fırlattı

İçerik: SpaceX, Kara Delikler İçin Bir NASA Teleskopunu Uzaya Fırlattı

SpaceX, Kara Delikler İçin Bir NASA Teleskopunu Uzaya Fırlattı:

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, NASA’nın Görüntüleme X-ışını Polarimetri Gezgini (IXPE) uydusu ile birlikte fırlatıldı. İlk olarak 2017 yılında duyurulan IXPE, kara delikler ve nötron yıldızları gibi kozmik kaynaklardan gelen X-ışınlarının polarizasyonunu ölçebilen ilk uydu olarak görev yapıyor.

Buzdolabı boyutundaki uydu, ışığın yönünü, varış zamanını, enerjisini ve polarizasyonunu izleyip ölçebilen üç teleskopa sahip. Tüm bu teleskoplardan elde edilen veriler birleştirildiğinde, NASA bize gizemli gök cisimlerinin – X-ışını yayanların – nasıl çalıştığı hakkında daha fazla fikir verebilecek görüntüler oluşturabilecek. Örneğin, merkezinde hızla dönen bir nötron yıldızına sahip bir süpernova kalıntısı olan Yengeç Bulutsusu’nun yapısına daha kapsamlı bir bakış sunabileceğini umuyorlar.

IXPE, kara delikleri gözlemleyerek bilim insanlarının daha fazla içgörü kazanmasına ve insanlığın uzayın henüz zar zor bildiğimiz bölgeleri hakkındaki bilgilerini genişletmesine yardımcı olacak. Neden döndüklerine ve kozmik materyalleri nasıl yuttuklarına dair ipuçları sağlayabilecek, ve hatta yeni keşifler yapabilecek. Misyonun baş araştırmacısı Martin Weisskopf bir brifing sırasında şunları söyledi: “IXPE, evrenin nasıl çalıştığına dair mevcut teorilerimizi test etmemize ve iyileştirmemize yardımcı olacak. Bu egzotik nesneler hakkında, varsaydığımızdan daha heyecan verici teoriler bile keşfedebiliriz.”

SpaceX, bu fırlatma için önceki bir görevden bir Falcon 9 roketi kullandı. Her şey yolunda giderse, roketin ilk aşaması, IXPE’yi uzaya taşıdıktan sonra şirketin drone gemisi Just Read the Instructions’ın üzerine inecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Kara Delikler İçin Bir NASA Teleskopunu Uzaya Fırlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör