Bu 2004 Model iPod, Spotify’dan Müzik Çalabiliyor

blank
Bu 2004 Model iPod, Spotify'dan Müzik Çalabiliyor

İçerik: Bu 2004 Model iPod, Spotify’dan Müzik Çalabiliyor

Bu 2004 Model iPod, Spotify’dan Müzik Çalabiliyor: iPhone tarafından önemi gölgede kalırken, çoğu insanın kalplerinde iPod için özel bir yere sahip olduğunu söylemek doğru olur. Bu, birçok yönden orta noktaların tanımlayıcı aygıtıdır. Öyleyse, mirasını onurlandırmanın, ona yeni bir yaşam hakkı vermek ve onu bir müzik akışı hizmetiyle çalışacak şekilde modifiye etmekten daha iyi bir yolu var mı? YouTuber Guy Dupont (Gizmodo aracılığıyla), Spotify’ı çalıştırması için kayınvalidesinin ona hediye ettiği 4. nesil iPod Classic’i güncellediğinde tam olarak bunu yaptı.

Çok fazla heyecanlanmadan önce, bunun uygulamayı bir yandan yüklemenin basit bir meselesi olmadığını bilin. Dupont’un saldırıya uğradığı 2004 modeli, internete WiFi üzerinden bağlanmanın bir yolunu sunmadığından, Spotify’a erişmesine izin vermek için cihazı esasen yeniden inşa etmesi gerekti.

Ortaya çıkan “sPot”, hem WiFi hem de Bluetooth bağlantısına sahiptir ve renkli bir ekran ve 1.000 mAh pilin yanı sıra hem kablosuz hoparlörlere hem de kulaklıklara bağlanmasına olanak tanır. Saf bir ses uzmanıysanız, bundan sonraki kısımdan nefret edeceksiniz: Cihazın üst kısmındaki kulaklık jakı gösteriş içindir ve çalışmaz. Cihazın merkezinde 10 dolarlık Raspberry Pi Zero W bulunur.

Ayrıca tıklama tekerleğini kullanırken dokunsal geribildirim oluşturan bir motor da vardır. Cihazı şarj etmek için bir Mikro USB bağlantı noktası vardır. Bir USB-C bağlantısını tercih etsek de, Micro-USB, Apple’ın 30 pimli konektörüne göre kesinlikle bir gelişmedir (bunları hatırlıyor musunuz?).

Sonuç olarak, tüm bileşenler ona 100 dolardan daha düşük bir fiyat koydu. 40 $ ‘dan satışa sunulan en pahalı kısım, Dupont’un iPod’un orijinal ekranını değiştirmek için kullandığı renkli ekrandı (4. nesil model, tek renkli ekranla gönderilen son modeldi). Bu kadar pahalı olmasının bir nedeni, çoğu üreticinin ekranları artık o kadar küçük yapmamasıydı çünkü en küçük akıllı telefon ekranı bile tıklama tekerleği iPod’la gelen her şeyden daha büyük. Cihazın bu kadar iyi çalışması biraz şans getirdi. Dupont, iPod’un içindeki konektörlerden birinin nasıl çalıştığını ayrıntılarıyla anlatan on yıllık bir Hackaday makalesi buldu. Bu, tıklama tekerleğini diğer tüm bileşenlerle iyi oynamasına izin verdi.

SPot’u güçlendiren programlama, Dupont’un kendi yazdığı yazılım ile Raspotify adlı bir uygulamanın bir karışımıdır; bu, bir Raspberry Pi bilgisayarının Spotify Connect API aracılığıyla akış hizmetine erişmesine izin verir. Kodladığı ön uç arayüzü, sPot’un şarkıları aramasına bile izin veriyor – ancak tahmin edebileceğiniz gibi, dokunmatik ekran klavyesi olmadan, birkaç karakterin girilmesi bile biraz zaman alabilir.

Bir çekmecede kullanılmayan eski bir iPod’unuz varsa ve projeyi kendiniz üstlenmek istiyorsanız, Dupont Hackaday’e ayrıntılı bir genel bakış yükledi. Ayrıca proje için yazdığı yazılımı GitHub’a yükleme sürecinde.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bu 2004 Model iPod, Spotify’dan Müzik Çalabiliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör