Hyundai 82.000 Elektrikli Otomobili Geri Çağırdı

blank
Hyundai 82.000 Elektrikli Otomobili Geri Çağırdı

İçerik: Hyundai 82.000 Elektrikli Otomobili Geri Çağırdı

Hyundai, araçlarla ilgili 15 yangın ihbarı sonrasında dünya genelinde 82.000 elektrikli otomobili pillerini değiştirmek için geri çağıracak. Görece az sayıda arabaya rağmen, Hyundai’nin geri çağırması tarihteki en pahalılardan biri ve elektrikli otomobil kusurlarının otomobil üreticileri için en azından yakın gelecekte nasıl ağır maliyetler yaratabileceğine işaret ediyor.

Geri çağırma, Hyundai’ye 1 trilyon Kore wonuna veya 900 milyon dolara mal olacak. Araç başına baz alındığında, ortalama maliyet 11.000 $ ‘dır – geri çağırma için astronomik olarak yüksek bir rakam.
Bir bataryanın tamamını değiştirmek, geleneksel bir içten yanmalı arabanın tüm motorunu değiştirmekle benzer miktarda çalışma ve masraf gerektiren aşırı bir önlemdir. Benzinle çalışan araçların çok az geri çağrılması, tüm motorun değiştirilmesini gerektirir. Birkaç istisnadan biri,

2014 yılında Porsche 911 GT3 spor otomobillerinin 785’inin geri çağrılmasıydı. Porsche bu geri çağırmanın maliyetini açıklamadı, ancak araç başına bazında bu Hyundai’nin hatırladığından kesinlikle daha pahalıydı.

Yine de, araç başına 11.000 $ ‘dan fazla maliyetli bir geri çağırma son derece nadirdir. Kesin rakamlar mevcut değil çünkü çoğu otomobil üreticisi geri çağırma işlemlerinin maliyetini açıklamıyor.

Yolda elektrikli araçlardan çok daha fazla benzinle çalışan araba olduğundan, bu geri çağırmaların toplam maliyeti, bu geri çağırmanın Hyundai’ye mal olduğu 900 milyon doları kolayca aşabilir. Örneğin, General Motors kısa süre önce Takata hava yastıklarını değiştirme maliyeti için 1,2 milyar dolarlık bir ücret aldı, ancak bu 7 milyon aracı kapsıyor, yani geri çağırma araç başına 200 dolardan daha az maliyet anlamına geliyor.

Küresel bir danışmanlık firması olan AlixPartners’ın otomotiv ve endüstriyel uygulama direktörü Mike Held’e göre, son 10 yılda bir otomobil geri çağırmanın ortalama maliyeti araç başına yaklaşık 500 dolardı.
“Genel olarak, otomobil şirketleri tüketici-elektronik endüstrisinin başına gelen büyük pil geri çağırma maliyetlerinden kaçınmak isterlerse, pil güvenliği ve dayanıklılığı giderek daha önemli hale gelecektir” dedi.

Hyundai’nin geri çağırma maliyeti, EV pillerinin tüm otomobilin maliyetine göre ne kadar pahalı olduğunun bir başka göstergesidir. Dünya çapında daha fazla üretim ve ölçek ekonomisi yoluyla pillerin maliyeti düşene kadar, elektrikli araç yapmanın maliyeti benzer benzinli arabalardan daha yüksek kalacaktır.

Önümüzdeki yıllarda beklendiği gibi, piller daha ucuz hale geldiğinde, EV’lerin yapımı çok daha ucuz hale gelebilir çünkü daha az hareketli parçaya sahipler ve geleneksel araçlara kıyasla montaj için% 30’a kadar daha az işçilik gerektiriyorlar.

EV’lerde daha az parça olması, geri çağırmaların içten yanmalı motorlu araçlara göre daha az yaygın olması gerektiği anlamına da gelebilir. Ancak yakın vadede, pil yangın sorunları pilin değiştirilmesini gerektiriyorsa önemli maliyetler olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai 82.000 Elektrikli Otomobili Geri Çağırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı: Santa Clara merkezli bir havacılık girişimi olan Archer …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör