Tesla, Bazı Sürücüleri Otonom Sürüş Testinden Çıkardı

blank
Tesla, İki Kez Ücretlendirilen Müşteriler İçin Geri Ödeme Yapıyor

İçerik: Tesla, Bazı Sürücüleri Otonom Sürüş Testinden Çıkardı

Tesla, Bazı Sürücüleri Otonom Sürüş Testinden Çıkardı:

Tesla’nın (TSLA) CEO’su Elon Musk’a göre, Tesla “tam otonom sürüş” yazılımını yaklaşık 2.000 Tesla sahibine genişletti, ancak bazı sürücülerin yola yeterince dikkat etmedikleri için erişimi iptal edildi.

Musk Cuma günü bir tweet’te “FSD Beta artık genişletildi … Ayrıca sürücülerin yola yeterince dikkat etmediği durumlarda betayı iptal ettik,” dedi. “Bugüne kadar kaza yok.”

Beta yazılımdan kaç sürücünün erişiminin iptal edildiği belli değil. Tesla, programa erişimi kaybeden sürücülerin sayısıyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.
“Tam otonom sürüşün” beta versiyonu geçen yılın Ekim ayında piyasaya sürüldü. Tesla’nın “tam kendi kendine sürüş” terimini kullanması uzun süredir tartışmalı ve otonom araç uzmanları tarafından eleştiriliyor. Uzmanların çoğu için tam otonom sürüş, bir kişinin direksiyon başında güvenle uyuyabileceği bir otomobil anlamına gelir. Dikkatli bir insan sürücüye ihtiyaç yoktur.

Haber, Şubat ayında Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği’ne halka açık yollarda otonom sürüş testlerinde daha katı gereklilikler çağrısında bulunan bir mektubun gönderildiği haberlerinin ardından geldi. CNBC, federal ajansın halka açık yol testleri için güncellenmiş güvenlik gereksinimleri talebini bildiren ilk kişiydi.

Mektupta, NTSB Başkanı Robert Sumwalt, Tesla’nın “sınırlı gözetim veya raporlama gereksinimleri” ile halka açık yollarda test yaptığını belirtiyor.

Sumwalt, “Tesla, ‘şu anda etkin olan özellikler aktif sürücü gözetimi gerektiriyor ve aracı otonom yapmıyor’ şeklinde bir sorumluluk reddi içerse de, NHTSA’nın AV testlerinin gözetimine yönelik uygulamalı yaklaşımı, sürücüler ve diğer yol kullanıcıları için potansiyel bir risk oluşturuyor,” diye ekledi.
Bu ayın başlarında Musk, Tesla’nın beta test programının boyutunu 8.2 sürümüyle ikiye katlama ve 8.3 sürümüyle test kullanıcılarının sayısının yaklaşık on katı olma planlarını tweetledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, Bazı Sürücüleri Otonom Sürüş Testinden Çıkardı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek

Lexus, 12 Haziran’da Yeni NX SUV’nin Lansmanını Düzenleyecek: Premium otomobil üreticisi Lexus, ikinci nesil NX …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör