SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde TÜBİTAK BİLGEM İmzası

blank
SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde TÜBİTAK BİLGEM İmzası

İçerik: SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde TÜBİTAK BİLGEM İmzası

SARP uzaktan kumandalı silah sistemlerinin (UKSS) Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GIS) ile entegrasyonu tamamlandı.

ASELSAN, SARP uzaktan kumandalı silah sistemlerinin (UKSS) Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GIS) ile entegrasyonunun tamamlandığını bildirdi. 2017 yılında TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sisteminin (GIS) Sarp silah sisteminde kullanılacağı açıklandı.

Bültende, ASELSAN ürünü uzaktan kumandalı silah sistemlerinde kullanılan gerçek zamanlı işletim sisteminin lokalize edilmesine yönelik çalışmaların mutlu sona ulaştığı belirtildi. Sarp UKSS ve GIS ile entegre ilk sistemlerin müşteriye teslim edildiği belirtildi. Sarp’ın dışa bağımlılığın azaltılması ve yerli ürün kullanımının yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalarla tamamen milli yazılımlarla çalıştığı açıklandı.

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GIS)
Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GIS) Savunma, havacılık, uzay, otomotiv, kaçak içki, ulaşım, nükleer santraller, medikal elektronik ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır. GİS veya GİSİS olarak anılan yerel ve ulusal Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri, kritik alanlarda yerli teknoloji ve yerli yazılımların beynidir. Bu işletim sistemi ile güvenlik, kritik sistemlerde dışa bağımlılığı azaltmayı, sızıntılara ve saldırılara karşı güvenli olmayı ve sistemler üzerinde tam kontrol kurmayı sağlar.

GİS veya GİSİS olarak adlandırılan yerel ve ulusal Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri, kritik alanlarda yerli teknoloji ve yerli yazılımların beynidir. Bu işletim sistemi ile güvenlik, kritik sistemlerde dışa bağımlılığı azaltmayı, sızıntılara ve saldırılara karşı güvenli olmayı ve sistemler üzerinde tam kontrol kurmayı sağlar.

SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Özellikleri
ASELSAN UKSS ürün ailesinin üyelerinden SARP, bugün tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilerek Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kara platformlarında yüksek isabet oranı sağlayan SARP, küçük ve orta kalibreli silahlar için geliştirilmiştir. Etkili ateşleme gücü ile hassas keşif kabiliyetini birleştiren SARP sistemi, hafif ve alçak profilli kulesi sayesinde hem taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı hem de meskun mahallerde ve sabit tesislerde asimetrik tehditlere karşı kullanılabilir.

SARP, termal ve TV kameraları ve lazer telemetre sayesinde yüksek doğrulukta balistik çözümler üretir ve gündüz / gece koşullarında kullanılabilir. Bu özelliklerin yanı sıra atış hattı ve görüş hattı stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve gelişmiş balistik algoritmaları bulunan SARP, hareket halindeyken yüksek hassasiyetle atış ve yönlendirme yapabilmektedir. 2020 yılında ilk kez bir Avrupa ülkesine yapılan ihracatla birlikte SARP’ın hizmet verdiği ülke sayısı altıya yükseldi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde TÜBİTAK BİLGEM İmzası

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

T129 ATAK Helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

T129 ATAK Helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Kara …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör