ASELSAN, 2021’in İlk Çeyreğinde Büyümeye Devam Etti

blank
ASELSAN, 2021'in İlk Çeyreğinde Büyümeye Devam Etti

İçerik: ASELSAN, 2021’in İlk Çeyreğinde Büyümeye Devam Etti

ASELSAN, 2021’in İlk Çeyreğinde Büyümeye Devam Etti:

ASELSAN’ın 2021 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Pandemi sırasında yaşanan küresel ekonomik daralmaya rağmen şirket, dönemi istikrarlı büyüme ve yüksek karlılıkla tamamladı. ASELSAN’ın 3 aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre% 22 artarak 3,2 milyar TL’ye ulaştı.

Şirketin brüt karı geçen yılın ilk çeyreğine göre% 24 arttı; Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre% 23 artarak 761 milyon TL’ye ulaştı. FAVÖK marjı, şirketin yıl sonu için öngördüğü% 22-24 aralığını aşarak% 20’ye ulaştı. ASELSAN’ın net kârı da geçen yılın aynı dönemine göre% 34 artarak 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin özkaynaklarının aktiflerine oranı% 56 oldu. Denge siparişleri 9 Milyar USD olarak gerçekleşti.

“Milli ve Yerli Teknolojinin Adresiyiz”
ASELSAN’ın 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof.Dr.Haluk GÖRGÜN şunları söyledi:

“2021’in ilk çeyreği, dünyanın salgınla mücadelenin ikinci yılına girdiği bir dönem oldu ve ülkeler, pandeminin ekonomik zararını en aza indirmek için tüm yöntemleri denediler. ASELSAN olarak, ülkemiz için üstlendiğimiz sorumluluğun bilinciyle faaliyetlerimizi aralıksız sürdürdüğümüz bir çeyreği geride bıraktık. Müşterilerimizden çalışanlarımıza, tedarikçilerimizden toplumumuza her türlü paydaşımıza özen göstererek, istisnasız her türlü sağlık önlemini alarak her zamanki disiplinimizle çalıştık. Sonuç olarak, 2021 yılının ilk çeyreğinde büyüme ve karlılık göstergelerimizde önemli bir hızlanma yaşadık.

2021 yılının ilk ayları yine ASELSAN’ın kuruluş misyonunun ve varoluş nedeninin görünür olduğu bir dönem oldu. Doğrudan veya dolaylı olarak ülkemize uygulanmaya çalışılan ambargolar, savunmada kendi kendine yeterliliğin önemini bir kez daha ortaya koydu. ASELSAN’ın geliştirip ürettiği CATS Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sisteminin tanıtımı, 45 yılı aşkın süredir sürdürdüğümüz bağımsızlık mücadelesinin en son örneği oldu.

“Pandemi Döneminde Tedarikçi Ekosistemimizi Desteklemeye Devam Ediyoruz”
“Savunma Sanayii Başkanlığı vizyonu ile Türkiye’nin teknolojik bağımsızlık mücadelesinde her geçen gün büyüyen tedarikçi ekosisteminin önemli bir parçasıyız. Oluşturduğumuz güçler birliği çatısı altında tedarikçilerimize mali destek çalışmalarımıza 2021 yılında da devam ettik. Bu kapsamda ilk çeyrekte 4 bini aşkın tedarikçimize yaklaşık 4 milyar TL ödeyerek finansal katkı sağladık.

Tedarikçi ağımızı daha etkin yönetmek, ulusallaştırma çalışmalarımızı hızlandırmak ve uluslararası arenada rekabet gücümüzü artırmak amacıyla Sanayileşme ve Tedarik Müdürlüğümüzü Tedarik Zinciri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak yapılandırdık. Uyguladığımız yeni yapılanma ile savunma sanayinde millileştirme ve yeni firmaların satın alınması konularında çok daha proaktif olacağız. “

“ASELSAN Sağlık Alanında Büyümesini Sürdürüyor”
ASELSAN’ın savunma dışı alanlardaki faaliyetlerine değinen Prof.Dr.Haluk GÖRGÜN, şöyle devam etti:

“2020 yılının zor şartlarında ülkemizin ihtiyaçlarına çözüm bulmak amacıyla başlattığımız solunum cihazı üretim kampanyasında üzerimize düşeni yaparak Sağlık Bakanlığımızın hizmetine onbinlerce maskeyi soktuk. 2021 yılının ilk çeyreğinde ani kalp durmasında kritik müdahale yapacak Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) cihazımızı Fransa ve İtalya’ya ihraç ettik.

“Finansal Teknolojilere Odaklanıyoruz”
“Finans sektöründeki hızlı değişimleri göz önünde bulundurarak, finansal teknolojilerdeki gelişmeleri takip etmek ve bu alandaki iş geliştirme fırsatlarından yararlanmak için organizasyonumuzu yapılandırdık. Güçlü finansal yapımız ve tecrübemizle finansal teknolojiler alanında önemli bir teknoloji sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz. Ciddi mühendislik becerileri gerektiren bu alanda milli teknolojileri geliştirmek için gece gündüz çalışacağız.

İkinci yılına giren küresel salgın ve beraberindeki ekonomik zorluklar, güçlü bir finansal yapıya sahip şirketlerin önemini ortaya koydu. Güçlü öz sermayemiz, düşük borçluluk oranlarımız ve güçlü bilançomuz ile 2021 yılının geri kalanında da aynı kararlılıkla ilerlemeye ve bunu mali sonuçlarımıza aktarmaya devam edeceğiz. Savunma sanayiindeki tecrübemizi birçok sivil alana aktarma sürecinde bizleri her zaman cesaretlendiren ve yönlendiren Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bu başarıda emeği geçen 9’a yakın çalışanımıza teşekkür ederim.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ASELSAN, 2021’in İlk Çeyreğinde Büyümeye Devam Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Vücut Destekli Kalkan Taşıma Sistemi Jandarmaya Teslim Edildi

Vücut Destekli Kalkan Taşıma Sistemi Jandarmaya Teslim Edildi: Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesi kapsamında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör