Hyundai ve GM Uçan Araba Projesini Ciddiye Alıyor

blank
Hyundai ve GM Uçan Araba Projesini Ciddiye Alıyor

İçerik: Hyundai ve GM Uçan Araba Projesini Ciddiye Alıyor

Hyundai ve GM Uçan Araba Projesini Ciddiye Alıyor:

Hyundai Motor ve General Motors Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Koreli şirketin 2025 yılına kadar bir hava taksi hizmetinin faaliyete geçebileceği konusunda iyimser olduğunu ifade ederek, uçan arabalar geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Bir GM yöneticisi, hava taksi hizmetlerinin teknik ve düzenleyici engelleri aşması ve ticarileştirmeye ulaşmasının 2030 yılına kadar sürebileceğini söyledi.

Helikopterler gibi kalkış ve iniş yapan, yolcu ve kargo taşıyan sıfır emisyonlu uçaklar, uçak üreticileri ve otomobil üreticilerinin yanı sıra bir dizi yeni şirket tarafından geliştiriliyor, ancak kârlılığa giden uzun bir yol var.
Şirketin küresel operasyon direktörü Jose Munoz, Pazartesi günü Reuters Events Geleceğin Arabası konferansında yayınlanan bir röportajda, Hyundai’nin hava mobilite araçlarını piyasaya sürmek için önceden belirtilen zaman çizelgesinin önünde olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Hyundai Kuzey Amerika’nın CEO’su olan Munoz, daha önce kentsel hava taksilerinin 2028 yılına kadar ve belki de daha önce büyük ABD havaalanlarında faaliyete geçeceğini söylemişti. Pazartesi günü Reuters’e bunun 2025’ten önce gerçekleşebileceğini söyledi. Munoz, “Bu pazarı önemli bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz” diyerek, teknolojinin gelişimine “çok güvendiğini” de sözlerine ekledi.

Hyundai, son derece sıkışık şehir merkezlerinden havaalanlarına beş ila altı kişiyi taşıyabilen, elektrikli pillerle çalışan hava taksileri geliştiriyor. Tek başına veya yeni kurulan şirketlerle birlikte uçan arabalar geliştiren diğer otomobil üreticileri arasında Toyota Motor, Daimler AG ve Çin’in Geely Automobile Holdings bulunuyor.

GM’nin Küresel İnovasyon ekibinin başkan yardımcısı Pamela Fletcher Reuters etkinliğinde “Burada uzun bir yol olduğunu düşünüyorum” dedi. “2030 muhtemelen gerçek bir ticari dönüm noktasıdır. Bu çok yeni bir alan. Düzenleyici tarafta ve gerçek teknoloji tarafında yapılacak çok iş var.”

Ocak ayında GM, uçan bir Cadillac konseptini tanıttı.

2019 yılında, eski bir NASA mühendisi olan Jaiwon Shin liderliğindeki özel bir Kentsel Hava Hareketliliği Bölümüne sahip olan Hyundai, 2025 yılına kadar kentsel hava hareketliliğine yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi. Munoz, Hyundai’nin uçan arabalarının sadece konut müşterilerine değil aynı zamanda ticari kargo taşımacılığına da hizmet ettiğini gördüğünü söyledi. Munoz, Hyundai’nin basit bir işlem olarak uçan araba satmak istemediğini, ancak araçlar etrafında hizmetler geliştirebileceğine inandığını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai ve GM Uçan Araba Projesini Ciddiye Alıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör