Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Bulabilir

blank
Avrupa'da GPU Sıkıntısı Yakında Son Bulabilir

İçerik: Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Bulabilir

Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Bulabilir:

Aylarca süren Grafik İşlem Birimi (GPU) sıkıntısı ve hızla yükselen fiyatlarının ardından, Avrupa pazarında krizin sona ermek üzere olabileceğine dair işaretler var. Yeni bir rapor, AMD ve Nvidia ekran kartlarının fiyatlarının Avrupa’da yaklaşık yüzde 50 düştüğünü ortaya koyuyor. Sadece bu değil, kullanılabilirlik söz konusu olduğunda, bir dizi GPU modeli de kapmak için hazır. Grafik kartlarının fiyatları hala yüksek olsa da, yeni rapor pazarın toparlanabileceğini gösteriyor.

Grafik kartı fiyatlarındaki düşüşün nedenlerinden biri Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimlerinin değerlerindeki düşüş olabilir.

Jon Peddie Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu yılın başlarında grafik kartlarının yaklaşık yüzde 25’i kripto para madencileri tarafından satın alındı. Ancak, popüler kripto para birimlerinin fiyatları düştüğünde, madencilerin ihtiyaç duyduğu grafik kartlarının sayısı düşebilir ve fiyatları düşürebilirdi.

Digital Trends tarafından hazırlanan bir rapora göre, AMD donanımı tarafından desteklenen bir Nvidia oyun konsolu olan RTX 3060’ın fiyatı 949 Euro’dan 639 Euro’ya düşerken, RTX 3070 1.499 Euro’dan 999 Euro’ya düştü. RTX kartları, envanterde de önemli bir artışa tanık oldu. RTX 3060 kartları artık sadece beş modele kıyasla 24 modelde mevcutken, RTX 3070 bir ay önce yalnızca 4’ten 26 modele sıçradı.

Dijital Eğilimler raporu ayrıca, ABD pazarında piyasada daha fazla kart görebilecek olsa da, bunların üreticinin önerdiği perakende fiyatından (MSRP) daha yüksek fiyatlandırılmalarının muhtemel olduğunu söylüyor. Nedeni? Çin’den ithal edilen bu kartlara ağır tarifeler.

Ancak ikinci el ekran kartlarının fiyatları düşüyor. Yılın başından itibaren GPU fiyat trend grafiğini yayınlayan bir Reddit kullanıcısı u/gregable’a göre, kartların mevcut fiyatlarında bir düşüş var.

Gönderisine göre, “eBay’de bir grup GPU için günlük ortalama satış fiyatlarını çıkardı.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa’da GPU Sıkıntısı Yakında Son Bulabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı

Intel, 2021’de Rekor Satış Rakamlarına Ulaştı: Intel Çarşamba günü, 2021’in benzeri görülmemiş talep ve tedarik …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör