Tesla’nın Dojo Süper Bilgisayarı, Vizyon Merkezini Eğitecek

blank
Tesla'nın Dojo Süper Bilgisayarı, Vizyon Merkezini Eğitecek

İçerik: Tesla’nın Dojo Süper Bilgisayarı, Vizyon Merkezini Eğitecek

Tesla’nın Dojo Süper Bilgisayarı, Vizyon Merkezini Eğitecek:

Tesla, bazı EV’lerinde radar sensörlerini aşamalı olarak devre dışı bırakma noktasına kadar, yalnızca vizyona dayalı otonom sürüşe geçti. Şimdi bir CVPR 2021 atölyesinde, Tesla’nın AI’nın kıdemli direktörü Andrej Karpathy, TechCrunch’ın bildirdiği gibi “Dojo” adlı bir şirket içi süper bilgisayar kullanarak bunu nasıl yapmayı planladığını açıkladı.

Karparthy, yalnızca görme teknolojisiyle bilgisayarların yeni ortamlara bir insanla aynı hız ve keskinlikte yanıt vermesi gerektiğini açıkladı. Bununla birlikte, bunu yapmak için güçlü bir süper bilgisayara sahip devasa bir veri kümesi üzerinde AI eğitimi gerektirir. Tesla, 1.8 exaflops performansa ve saniyede 1,6 terabayt hızında çalışan 10 petabayt NVME depolama alanına sahip yeni nesil bir model olan “Dojo” ile evde bunlardan birine sahip.

Sistem karşılaştırmalı olarak test edilmemiş olsa da Karparthy, dünyanın en hızlılarından biri olacağını tahmin ediyor. TechCrunch’a verdiği demeçte Karpathy, “Toplam FLOPS sayısını alırsanız, gerçekten de beşinci sıra civarında bir yere yerleşecektir” dedi. “Beşinci sıra, karşılaştırılabilir bir mimariye ve benzer sayıda GPU’ya sahip olan Selene kümesiyle NVIDIA tarafından işgal ediliyor. “

Sistemi eğitmek için Tesla’nın süper bilgisayarı, her biri saniyede 36 kare hızında çalışan Tesla araçlarındaki sekiz kameradan video toplar. Bu çok büyük miktarda veri oluştururken, dünya çapında yüksek çözünürlüklü haritalar oluşturmaktan ve sürdürmekten daha ölçeklenebilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, denetimli bir öğrenme sorunu olarak ele alınması gereken, neredeyse anlık işleme gerektirir.

Şimdiye kadar sistem, araçların müdahale olmadan dolaşabildiği seyrek nüfuslu bölgelerde iyi çalışıyor. Ancak Tesla, (diğer tüm otonom araç şirketleri gibi) yoğun nüfuslu bölgelerde gezinmenin çok daha zor olduğunu buldu. Yine de Karpathy, Tesla’nın bilgisayarının yeni tür trafik uyarılarını, yaya çarpışma algılamalarını ve yanlış pedal uygulamalarını işleyebildiğini söyledi; ikincisi, bir sürücü yanlışlıkla fren yerine gaza bastığında meydana geliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla’nın Dojo Süper Bilgisayarı, Vizyon Merkezini Eğitecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Starlink Uydu İnterneti Eylül Ayında Küresel Kapsama Ulaşabilir

Starlink Uydu İnterneti Eylül Ayında Küresel Kapsama Ulaşabilir: Starlink uydu internet hizmeti, dünya çapındaki uzak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör