Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Yolculuğunu Tamamladı

blank
Rolls-Royce'un Elektrikli Uçağı İlk Yolculuğunu Tamamladı

İçerik: Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Yolculuğunu Tamamladı

Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Yolculuğunu Tamamladı:

Havacılıkta en çok jet motorlarıyla tanınan Rolls-Royce, ilk yolculuğuna tamamen elektrikli bir uçakla çıktı. Şirket, “İnovasyon Ruhu” 15 dakikalık bir uçuşu tamamlayarak “uçağın elektrik gücü ve tahrik sistemi hakkında değerli performans verilerini toplayacağımız yoğun bir uçuş testi aşamasının başlangıcını” işaret etti.

Rolls Royce, tek kişilik uçağın “bir uçak için monte edilmiş en yoğun pil paketine” sahip olduğunu söyledi. Uçak, şu anda 400kW (500 artı beygir gücü) sağlayan üç motorlu bir güç aktarma organına sahip 6.000 hücreli bir pil takımı kullanıyor ve Rolls-Royce, uçağın sonunda 300 MPH’nin üzerinde hızlara ulaşacağını söyledi.

Uçuş, başlangıçta planlanan kalkıştan yaklaşık bir yıl sonra ve taksi denemelerinden yaklaşık altı ay sonra geliyor. Rolls-Royce, şirketlere göre “banliyö pazarı için tamamen elektrikli bir yolcu uçağı” sağlamak amacıyla üretici Tecnam ile bir hava taksisi de geliştiriyor. Daha önce başka bir e-uçak konseptinde Siemens ve Airbus ile birlikte çalışmıştı.

Hava yolculuğu ve kargo, artan miktarda sera gazı oluşturduğundan, uçak şirketleri birkaç yıldır elektrikli uçakları araştırıyor. Dünya Yaban Hayatı Vakfı bunu “şu anda bir bireyin yapabileceği en karbon yoğun aktivite” olarak nitelendirdi.

Ancak ağırlık, uçaklar için otomobiller için olduğundan çok daha büyük bir sorundur. Ford’un tamamen elektrikli Lightning kamyoneti, gazla çalışan modelden 1.800 pound daha ağır ve yarıdan biraz daha az bir menzil sunuyor. Bununla birlikte, bir Cessna 206 Turbo Stationair’a 1800 pound eklerseniz, yolcuları (veya pilotu) yüklemeden önce faydalı yükünü 500 pound aşmış olursunuz – böylece yerden kalkmaz bile.

Proje, sonunda tamamen elektrikli yolcu uçakları yaratmak amacıyla Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü ve Birleşik Krallık hükümeti tarafından yarı finanse edildi. Rolls-Royce CEO’su Warren East, “Bu sadece bir dünya rekorunu kırmakla ilgili değil; bu program için geliştirilen gelişmiş pil ve tahrik teknolojisi, Urban Air Mobility pazarı için heyecan verici uygulamalara sahip ve ‘jet zero’yu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilir” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce’un Elektrikli Uçağı İlk Yolculuğunu Tamamladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör