Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ’dan Gururlandıran Başarı

blank
Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ'dan Gururlandıran Başarı

İçerik: Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ’dan Gururlandıran Başarı

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ’dan Gururlandıran Başarı:

Savunma sanayinde milli sermaye ile faaliyet gösteren Antalya merkezli ARES Tersanesi ve Ankara merkezli Meteksan Savunma, Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ platformuna 12,7 mm uzaktan kumandalı silah sistemini entegre ederek atış testlerini başarıyla tamamladı.

2021 yılında dünyada ilk kez İnsansız Deniz Aracından füze ateşleyerek hedefi başarıyla imha eden ULAQ, yeni uzaktan kumandalı silah sistemi ile üs ve limanların korkusuz bekçisi olacak.

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan ortak basın açıklamasında şunları söyledi:

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ-SİDA’nın 12,7 mm silah sistemi ile atış testleri dahil tüm testlerini başarıyla tamamladığımızı ve göreve hazır olduğumuzu büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatanının savunmasında, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölgelerin korunmasında ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda farklı ihtiyaçlar kapsamında yeni sistemleri ULAQ’a entegre etmek için yoğun faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

400 kilometrenin üzerinde seyir menzili, saatte 70 kilometrenin üzerinde hız, gündüz/gece görüş kabiliyeti, otonom navigasyon algoritmaları, şifreli ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemelerden üretilen ULAQ SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Suüstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında kara mobil araçları, karargah komuta merkezi veya yüzer platformlar tarafından kullanılabilir. Türkiye’nin İlk ve Tek Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, 2021 yılında tamamlanan versiyonundan farklı olarak, keşif ve devriye görevlerinin yanı sıra kritik üs/tesis ve liman savunması amaçlı 12,7 mm uzaktan kumandalı silah sistemi ile donatıldı.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ’dan Gururlandıran Başarı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek

AKSUNGUR SİHA Deniz ve Hava Kuvvetlerine Teslim Edilecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör